Essay Nasıl Yazılır

Essay nasıl yazılır
Posted by Essay Sepeti Category: Genel

Essay nasıl yazılır diyince öncelikle dikkat etmemiz gereken şey bir outline oluşturmaktır. Bu outline’ı yaparken konuyla alakalı bir beyin fırtınası yaparak aklımıza gelenleri yazmalıyız. Sonra bu konular hakkında neler yazacağımızı ayrıca düşünerek yazmaya başlayabiliriz. Eğer profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle [email protected]‘dan irtibata geçerek essay’leriniz için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Outline’ımız hazır olduktan sonra etkileyici bir hook cümlesi ile essay’imize başlıyoruz. Burada amaç okuyanın ilgisini çekmek ve okumasına devam etmeyi sağlamaktır. Daha sonra yazmak istediğimiz essay türleri göz önüne alınarak o essay türüne göre essayimize devam ediyoruz.

Argumentative essay,  literature essay, opinion essay, admission essay, cause and effect ess, comparison essay, persuasive essay, critical essay, deductive essay, definition essay, exploratory essay,  response essay, expository essay, informal essay, narrative essay, personal essay, research essay, scholarship essay,  classification essay gibi essaylerin bazılarının nası yazıldığını kısaca anlatmaya çalışacağız.

Essay Konuları

Ama daha öncesinde en çok hangi essay konuları çıkıyor veya soruluyor onları söylemeye çalışacağım. Bunlar: Modern Society, Employment, Education, Parents / Children, Gender Issues, Government, Environment, Technology gibi adlandırılabilir. Bunların üzerine okumak ve genel kültür sahibi olmak essay yazmanızı çok kolaylaştıracaktır.

Argumentative Essay Nasıl Yazılır

Argumentative essay iki fikrin çatıştığı ve bunların bize göre iyi ve kötü yönlerini neden iyi veya kötü olduğunu anlattığımız essay türüdür.

Ürettiğimiz fikirlere göre 2 veya 3 body yapıp conclusion kısmında da bunları tekrar kısaca ele alıp essay’imizi bitirebiliriz. On the other hand, in spite of the fact that, however gibi kelimeler argumentative essay yazarken bize yardımcı olacak kelime kalıplarıdır. Bu essay türünde danışmanlık ve destek almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Opinion Essay Nasıl Yazılır

Opinion essay türünde karsı tarafa empoze etmek aktarmak istediğimiz fikri akademik araştırmalara, eski olaylara ve donelere dayanarak anlatıyoruz.  Daha giriş paragrafında savunduğumuz fikri açıkca vererek yazmaya başlıyoruz.  Daha sonra body paragraflarında;

 • i believe that,
 • It is worth bearing in mind that,
 • So / Therefore / As a result / Consequently / For this reason

gibi kalıpları kullanarak fikrimizi daha da güçlendirme yoluna gidebiliriz. Daha sonra fikrimizi özetleyen bir conclusion paragrafı yaparak essay’imizi bitirebiliriz.

Compare and Contrast Essay Nasıl Yazılır

Bu essay türünde zıt görüşleri karşılaştırıp bir sonuca varmaya calısıyoruz. “We will discus” kalbını introduction paragrafında kullanarak niyetimizi belirtebiliriz.

 • İlk body paragrafında görüşlerin benzeyen yönlerini,
 • İkincisinde zıtlıklarını üçüncüsünde ise ikisini karsılastırıp yeni örnekler vererek body kısımlarını bitirebiliriz.
 • Conclusion’da ise bunları derleyip önemli yerlerine dokunarak essay’imizi bitirebiliriz.

Bu essay türünde yardım almak için bizimle irtibata gecebilirsiniz.

Cause and Effect Essay Nasıl Yazılır

Cause and effect essay türünde introduction’da bir sorunu ele alıyoruz, mesela crystal meth kullanmanın sağlığımızın bozulmasına olan etkileri.

 • Birinci paragrafta c meth içmenin hayat kalitemize olan kötü etkileri,
 • İkinci paragrafta c meth’in sağlığımıza olan kötü etkileri,
 • Üçüncü paragrafta da bizi hapse attırabilecek bir uyusturucu olduğunu anlatıp
 • Conclusion’da da kısa bir özet geçtikten sonra essay’imizi bitirebiliriz.

Problem Solution Essay Nasıl Yazılır

Bu türde yazmak için yapmamız gereken birkaç basamak var.

 • Önce introduction paragrafında bir hook atıp okuyanın ilgisini çektikten sonra problemleri sıralıyoruz, kaç tane bulduysak.
 • Daha sonra body paragraflarında bu söylediğimiz sorunlara çözümlerimizi yazıyoruz ve okuyanı bu çözümler için harekete geçmeye çağırıyoruz.
 • Daha sonra conclusion paragrafında da yazdıklarımızın kısa bir özetini geçip essay’imizi bitiriyoruz.

Problem solution essay’lerinizden en iyi sonucu almak için bize getirebilirsiniz.

Advantages and Disadvantages Essay

Introduction’da her zamanki gibi konuyu bir hook ile anlattıktan sonra body’lerde; ilk body advantages yani iyi yanları öteki body’de disadvantages yani kötü yönlerini anlatıp bunları conclusion paragrafında summarize edip bitiriyoruz. Bunu yaparken “one of the main advantages/disadvantages”, “however”, “moreover” gibi terimleri de kullanabiliriz.

Siz de bu tür essay’leriniz için danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişim sayfadasından iletişime gecebilir, ya da aşağıdaki mesaj eklentisi aracılığı ile mesaj atabilirsiniz.