Essay Nasıl Yazılır [7 Essay Türünde Örneklerle Anlatım]

Posted by Essay Sepeti Category: Genel

Essay’inizi yazmaya başlamadan önce, essay’e nasıl yaklaşacağınızı ve odak noktanızın ne olacağını iyice düşünmeniz gerekmektedir; bunun için de ödevin ayrıntılarını iyice anlamalısınız. Bir konu seçtikten sonra, biraz araştırma yapın ve yazmak istediğiniz ana argümanları daraltın. Ardından, essay’e başlamadan önce essay’in yapısını daha iyi kavramak için ve essay yazarken kolaylık sağlaması için bir outline hazırlamanız gerekir. Essay’de ise bir introduction, body paragrafları ve bir conclusion yazmanız gerekmektedir.

Daha önceki makalemizde essay ne demek sorusunun cevabını vermiştik, bu makalemizde de essay nasıl yazılır sorusunun cevabını arayacağız.

Bu konuda danışmanlık almak isterseniz sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz. Essay nasıl yazılır adım adım anlatan bu makaleyi okurken kendi essay’inizi yazmak isterseniz Essay Sepeti’nin uzman hocalarınız hazırladığı essay outline kullanarak kendi essay’inizi yazabilirsiniz.

Artık adım adım ve detaylı olarak anlatacağımız essay nasıl yazılır makalemize başlayabiliriz.

Bir essay yazmak için aşağıdaki aşağıdaki bölümleri kullanırız:

 • Nasıl bir essay yazacağımıza karar vermeliyiz
 • Konu üzerine brainstorm yapmalıyız
 • Konuyu araştırmalıyız
 • Bir thesis statement yazmalıyız
 • Bir outline yazmalıyız
 • Son olarak essay’imizi yazabiliriz.
 • Essay’den sonra da grammer ve spelling hatalarını kontrol etmeliyiz

İngilizce Essay Nasıl Yazılır: Adım Adım Detaylı Anlatım

1. Adım: Öncelikle ödevde istenenlerin ne olduğunu iyice anlamalıyız.

Essay’inizde ne yazmanız isteniyor iyice okuyun.

Essay’inizin stili, yapısı ve odak noktası, yazdığınız essay’in türüne bağlı olarak değişecektir. Bir ders için bir essay yazmanız gerekiyorsa, essay’de istenenleri dikkatlice gözden geçirin ve essay’in hangi türde yazılacağını hakkında bilgi arayın. Birkaç yaygın essay kısaca şunlardır:

 • Cause and effect essay: Cause and effecy essay, belirli bir konunun nedenlerini ve sonuçlarını araştıran bir tür akademik yazıdır. Cause and effecy essay, konu ile ilgili mevcut kanıtları araştırır ve konuyla ilgili mantıklı iddialar geliştirmeyi amaçlar. Cause and effect essay hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuda yazılmış ve konuyu adım adım, detaylı ve örneklerle anlatan makalemize cause and effect essay linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Narrative essay: Narrative essay’ler bir hikaye anlatır ve genellikle yazabileceğiniz en kişisel essay türüdür çünkü yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü kullanmanıza izin verirler. Narrative essay’ler, “İlk kez kendi başınıza araba sürdüğünüz zaman hakkında bir essay yazın”  veya “Bir korkunun üstesinden gelmek zorunda kaldığınız bir zaman hakkında bir essay yazın” gibi daha açık uçlu bir isteği temel alabilir. Üniversite veya lisansüstü okul başvuruları için öyküleyici bir essay (genellikle letter of intent diye anılır) göndermeniz gerekebilir.
 • Argumentative essay: Yazarın okuyucuyu kendi bakış açısına ikna etmek için kanıt ve örnekler kullandığı tartışmacı essay türü. Argumentative essay hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuda yazılmış ve konuyu adım adım, detaylı ve örneklerle anlatan makalemize argumentative essay nasıl yazılır linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Critical essay: Bir şeyi (bir metin veya sanat eseri gibi) ayrıntılı olarak inceleyen eleştirel veya analitik essay türüdür. Bu tür bir essay, konuyla ilgili belirli soruları yanıtlamaya veya daha genel olarak anlamı üzerine odaklanmaya çalışabilir.
 • Informative essay: Okuyucuyu bir konu hakkında eğiten bilgilendirici makale.
 • Problem solution essay: Bu essay türünde size bir problem verilir ve bu problemi bir çözüme ulaştırmanız istenir. Eğer ürettiğiniz çözüm yollarının zorluklarından da bahsederseniz daha iyi bir problem solution essay elde edersiniz.
 • Advantage and disadvantage essay: Bu essay türü cause and effect essay türüne çok benzerdir. Bir durumun veya bir olayın avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırmanız beklenir.
 • Descriptive essay: Bu essay türünde sizden bir olayı, bir durumu, bir zamanı veya herhangi başka bir şeyi tarif etmeniz beklenir.
 • Persuasive essay: Persuasive essay, okuyucuları gerçekleri kullanarak bir fikri benimsemeye veya taraf tutmaya ikna etmeyi amaçlayan essay türüdür. Bir argümanı veya amacı desteklemek için yazılan persuasive essay, okuyucuyu ikna etmek için ahlaki ve duygusal akıl yürütme tekniklerini içerebilir.
 • Process essay: Başka bir expository essay türü olan process essay, bir şeyin nasıl yapıldığını veya bir şeyin nasıl çalıştığını açıklayan essay türüdür.

Essay’in formatının ve yazma stilinin nasıl olduğunu kontrol etmeliyiz.

Bir ders için bir essay yazıyorsanız, uymanız gereken belirli biçimlendirme ve stil gereksinimleri olabilir. Aşağıdaki gibi gereksinimleri anladığınızdan emin olmak için ödevinizi dikkatlice okuyun:

 • Yazınız ne kadar uzun olmalı?
 • Hangi alıntı stili kullanılacak?
 • Kenar boşluğu boyutu, satır aralığı ve yazı tipi boyutu ve türü gibi biçimlendirme gereksinimleri nelerdir?

Konunuzu daraltın, böylece essay’inizin net bir odak noktası olacaktır.

Ödevin istediklerine bağlı olarak, zaten yazmanız gereken belirli bir konunuz olabilir veya genel bir tema veya konu hakkında yazmanız istenebilir. Essay konunuzu belirtmiyorsa, beyin fırtınası yapmak için biraz zaman ayırın. Size özel, ilginizi çeken ve üzerinde bol materyal bulabileceğiniz bir konu seçmeye çalışın.

 • Araştırmaya dayalı bir deneme yapıyorsanız, konuyla ilgili bazı ana kaynakları okumaktan isteyebilirsiniz. Bunlar hocanızın derste verdiği article’lar ya da dersin slide’ları olabilir. Essay derse ne kadar paralel olursa o kadar iyi not alır. Bilgi her ne kadar evrensel olsa da hocalar anlattıklarını kağıtta görmek isterler.
 • Critical essay için, tartışmakta olduğunuz konudaki belirli bir temaya odaklanmayı veya belirli bir pasajın anlamını analiz etmeyi seçebilirsiniz.

2. Adım: Essay’inizi Planlayın

Essay’inizde kullanmak için kaynaklar bulun.

İddialarınızı kanıt ve örneklerle desteklemenizi gerektiren bir akademik essay veya herhangi bir essay türü yazıyorsanız, essay’inizi araştırmalarla desteklemeniz gerekecektir. Konunuz hakkında doğrulanabilir bilgiler sağlayan güncel ve saygın kaynakları, akademik makaleleri, kitapları ya da peer reviewed akademik journal’ları bulmak için okulunuzun database’ine girebilirsiniz.

 • Akademik kitaplar ve dergiler iyi birer bilgi kaynaklarıdır. Basılı kaynaklara ek olarak, JSTOR ve Google Scholar gibi bilimsel veri tabanlarında da güvenilir bilgiler bulabilirsiniz.
 • Ayrıca mektuplar, görgü tanığı cronic’leri ve fotoğraflar gibi birincil kaynak belgeleri de kullanabilirsiniz.
 • Kaynaklarınızı daima eleştirel olarak değerlendirin. Saygın akademisyenlerin araştırma makaleleri bile gizli önyargılar, güncel olmayan bilgiler ve basit hatalar veya hatalı mantık içerebilir.

İpucu: Genel olarak, Wikipedia makaleleri akademik yazı için uygun kaynaklar olarak kabul edilmez. Ancak, makalenin sonundaki “Kaynaklar” bölümünde faydalı kaynaklar bulabilirsiniz.

Kaynaklardan araştırma yaparken not alın.

Konunuzu araştırırken, ilgili bilgiler, ilginizi çeken fikirler ve daha fazla keşfetmeniz gereken sorular hakkında ayrıntılı notlar tutun. Essay’inizde bulduğunuz bilgilerden herhangi birini kullanmayı planlıyorsanız, ayrıntılı olarak citation yapın. Bu, bilgiyi tekrar bulmanızı ve doğru şekilde alıntı yapmanızı sağlayacaktır.

 • Notlarınızı tek tek not kartlarına yazmayı veya bunları bilgisayarınızdaki bir metin belgesine girmek yararlı olabilir, böylece istediğiniz şekilde kolayca kopyalayabilir, yapıştırabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz.
 • Odaklanmak istediğiniz belirli fikirleri belirleyebilmeniz için notlarınızı farklı kategoriler halinde düzenlemeyi deneyin. Örneğin, kısa bir hikayeyi analiz ediyorsanız, tüm notlarınızı belirli bir tema veya karaktere koyabilirsiniz.

Yanıtlanacak bir soru veya ele alınacak bir sorun seçin.

Araştırmanızı yaparken, muhtemelen odağınızı daha da daralttığınızı göreceksiniz. Örneğin, cevaplamak istediğiniz belirli bir soru olduğunu bulabilir veya konunuz hakkında çürütmek istediğiniz popüler bir argüman veya teori olduğunu keşfedebilirsiniz. Bu soru veya konu essay’inizin veya ana argümanınızın temelini oluşturacaktır.

Örneğin, makaleniz eski Orta Doğu’da Tunç Çağı’nın sona ermesine neden olan faktörlerle ilgiliyse, “Geç Tunç Çağı toplumunun çöküşünde doğal afetler nasıl bir rol oynadı?” sorusuna odaklanabilirsiniz.

Ana argümanınızı özetleyen bir thesis statement oluşturun.

Essay’inizde ele almak istediğiniz belirli bir soru veya fikre ulaştıktan sonra, araştırmanıza bakın ve öne sürmek istediğiniz main point’ler veya argümanlar hakkında düşünün. Main point’lerinizi kısaca 1-2 cümleyle özetlemeye çalışın. Bu sizin thesis statement’iniz olacak. Thesis statement nasıl yazılır ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız thesis statement nedir ve nasıl yazılır makalemize bakabilirsiniz.

Bir thesis statement yazmanın kolay bir yolu, ele almak istediğiniz ana soruyu kısaca cevaplamaktır.

Örneğin, soru “Geç Tunç Çağı toplumunun çöküşünde doğal afetler nasıl bir rol oynadı?” ise. o zaman teziniz, “Geç Tunç Çağı’ndaki doğal afetler, bölgedeki yerel ekonomileri istikrarsızlaştırdı. Bu, birkaç büyük Tunç Çağı siyasi merkezinin çöküşüne katkıda bulunan yaygın çatışmalar yaratarak, farklı halkların bir dizi kitlesel göçünü harekete geçirdi.”

şeklinde yazabilirsiniz.

Essay’iniz için bir outline hazırlayın.

Main point’leri düzenlemenize yardımcı olacak bir outline hazırlayın. Net bir thesis statement oluşturduktan sonra, essay’inizde yapacağınız ana noktaları kısaca listeleyin. Çok fazla ayrıntı eklemenize gerek yok – her noktanın veya argümanın ne olacağını özetleyen 1-2 cümle, hatta birkaç kelime yazın. Her nokta için kullanacağınız kanıtları ve örnekleri ele alan alt noktaları ekleyin.

Outline nasıl hazırlanır yazımızdan da detaylıca ve adım adım outline nasıl hazırlanır öğrenebilirsiniz.

Outline yazarken, essay’inizi nasıl düzenlemek istediğinizi düşünün. Örneğin, en güçlü argümanlarınızla başlayabilir ve ardından en zayıf argümanlarınıza geçebilirsiniz. Veya, analiz ettiğiniz kaynağa genel bir bakışla başlayabilir ve ardından çalışmanın ana temalarını, tonunu ve stilini ele almaya devam edebilirsiniz.

Outline’ınız şöyle olabilir:

 • Introduction
 • Body paragrafı ve topic sentence
  • Destekleyici örneklerle 1. nokta (sub-point)
  • Destekleyici örneklerle 2. nokta(sub-point)
  • Destekleyici örneklerle 3. nokta (sub-point)
  • Tezinizle ilgili başlıca karşı argüman(lar)
  • Karşı argüman(lar)a karşı çürütücüleriniz
 • Conclusion
essay-nasil-yazilir-essay-sepeti

Essay Nasıl Yazılır? Essay Sepeti

3. Adım Essay Nasıl Yazılır: Essay’i Yazma

Öncelikle introduction paragrafı yazmalıyız.

Thesis statement’inizi ve outline’ınızı yazdıktan sonra, şimdi de essay’imize bir introduction yazıyoruz. Introduction, thesis statement’iniz ile birlikte konunuz hakkında kısa ve genel bir genel bakış içermelidir. Introduction, okuyucuyu yönlendirmeye ve essay’inizin geri kalanını bağlama oturtmaya yardımcı olacak bilgileri sağlayan yerdir.

 • Örneğin, bir sanat eseri hakkında critical essay yazıyorsanız, introduction paragrafı eseri kimin yarattığı, ne zaman ve nerede yaratıldığı gibi bazı temel bilgiler ve eserin kendisinin kısa bir açıklaması ile başlayabilir. Oradan, ele almak istediğiniz çalışmayla ilgili soru(lar)ı tanıtıp thesis statement’inizi yazabilirsiniz.
 • Güçlü bir introduction paragrafı, vurgulamak istediğiniz ilk nokta veya argümana bir bağlantı oluşturan kısa bir transition sentence de içermelidir. Örneğin, bir sanat eserinde renk kullanımını tartışıyorsanız, diğer sanatçıların çağdaş eserlerinde sembolik renk kullanımına genel bir bakışla başlamak istediğinizi söyleyerek başlayın.

Body paragrafındaki argümanlarınızı detaylıca yazın.

Outline’ınızdan yola çıkarak, vurgulamak istediğiniz ana noktaların (main point) her birine değinen bir dizi body paragrafı yazın. Her paragraf, bir topic sentence içermelidir – bu paragrafınızda anlatmaya çalıştığınız konuyu kısaca açıklar. Görüşünüzü desteklemek için topic sentence inizi birkaç somut örnekle desteklemelisiniz.

 • Örneğin, topic sentence’iniz, “Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes hikayeleri, P. G. Wodehouse’un Jeeves romanlarını yakından etkilemektedir” gibi bir şey olabilir. Daha sonra Sherlock Holmes’a atıfta bulunan bir pasajdan alıntı yaparak bunu destekleyebilirsiniz.
 • Her paragraftaki argümanların makalenizin ana tezine nasıl bağlandığını göstermeye çalışın.

Paragraflar arasında transition sentence’lar kullanın.

Paragraflar arasında geçiş cümleleri (transition sentence) kullanın. Argümanlarınız arasında bağlantılar veya yumuşak geçişler kurarsanız, essay’iniz daha iyi akacaktır. Her paragrafı veya konuyu bir önceki veya sonraki paragrafa bağlamanın yollarını bulmaya çalışın.

 • Geçişler oluştururken geçiş cümleleri yardımcı olabilir. Örneğin, “in addition”, “therefore”, “similarly”, “subsequently” veya “as a result” gibi kelimeler ve ifadeler kullanın.
 • Örneğin, bir sanat eserinde kontrast oluşturmak için renk kullanımını tartıştıysanız, sonraki paragrafa “In addition to color, the artist likewise employs diverse line weights to differentiate between the more dynamic and static figures in the scene”

Olası counter-argument’lardan bahsedin.

Argumentative essay yazıyorsanız, bakış açınıza karşı olan temel argümanları da bilmelisiniz. Bu karşı savları essay’inize dahil etmeniz ve onlara karşı ikna edici kanıtlar sunmanız gerekir.

Örneğin, belirli bir tür karidesin bir eşi cezbetmek için kabuğunu kırmızı alglerle süslediğini savunuyorsanız, kabuk dekorasyonunun aslında yırtıcı hayvanlar için bir uyarı olduğu şeklindeki karşı savı ele almanız gerekir. Bunu, kırmızı karidesin aslında, kabukları süslenmemiş karideslerden daha fazla yendiğine dair kanıt sunarak yapabilirsiniz.

Bir conclusion paragrafı ile essay’inizi tamamlayın.

Essay’inizi bitirmek için, essay’inizin main idea’sını ve thesis statement’inizi kısaca yineleyen bir paragraf yazmalısınız. Argümanlarınızın thesis statement’inizi nasıl desteklediğini belirtin ve ana görüşlerinizi veya argümanlarınızı kısaca özetleyin. Ayrıca hala cevaplanmamış soruları veya daha fazla keşfedilmeyi hak eden fikirleri tartışabilirsiniz.

 • Conclusion’ınızı kısa tutun. Uygun uzunluk, makalenin uzunluğuna göre değişse de, genellikle 1-2 paragraftan uzun olmamalıdır.
 • Örneğin, 1000 kelimelik bir deneme yazıyorsanız, sonucunuz yaklaşık 4-5 cümle uzunluğunda ve bir paragraf olmalıdır.

Kaynaklarınızı düzgün bir şekilde belirtin.

Başka birinin fikirlerini veya başka bir kaynaktan edindiğiniz bilgileri kullanmayı planlıyorsanız, bilgilerinizin kaynağını belirtmeniz gerekir. Bu, ister doğrudan başka bir kaynaktan alıntı yapıyor olun, ister basitçe onların kelimelerini veya fikirlerini özetliyor veya başka sözcüklerle ifade ediyor olun gerekli olan bir kısımdır.

 • Kaynaklarınızı alıntılama şekliniz, kullandığınız alıntı stiline bağlı olarak değişecektir. Tipik olarak, yazarın adını, kaynağın başlığını ve yayın tarihini ve bilgilerin göründüğü sayfa numarası gibi konum bilgilerini eklemeniz gerekir.
 • Genel olarak, ortak bilgilerden alıntı yapmanıza gerek yoktur. Örneğin, “Zebra bir tür memelidir” derseniz, bir kaynak belirtmeniz gerekmeyecektir.
 • Essay’de herhangi bir kaynaktan alıntı yaptıysanız, alıntı yapılan çalışmaların bir listesini (veya bir kaynakça) sonuna eklemeniz gerekir.

Argumentative essay,  literature essay, opinion essay, admission essay, cause and effect essay, comparison essay, persuasive essay, critical essay, deductive essay, definition essay, exploratory essay,  response essay, expository essay, informal essay, narrative essay, personal essay, research essay, scholarship essay,  classification essay gibi essay’lerin hemen hepsi bu yöntemle kolaylıkla yazılabilir.

Dolayısı ile tüm essay türleri için bu makaleyi bir essay guide gibi kullanabilir, argumentative essay nasıl yazılır, opinion essay nasıl yazılır, cause and effect essay nasıl yazılır buradan adım adım öğrenebilirsiniz.

essay-nasil-yazilir-essay-sepeti

Essay Nasıl Yazılır – Essay Sepeti

Essay Konuları – Essay Topics

En çok karşılaşılan essay konularına Modern Society, Employment, Education, Parents / Children, Gender Issues, Government, Environment, Technology gibi örnekler verilebilir. Bunların üzerine okumak ve genel kültür sahibi olmak essay yazmanızı çok kolaylaştıracaktır.

Argumentative Essay Nasıl Yazılır

Argumentative essay iki fikrin çatıştığı ve bunların bize göre iyi ve kötü yönlerini neden iyi veya kötü olduğunu anlattığımız essay türüdür. Argumentative essay nasıl yazılır merak edenler aşağıda linkini verdiğimiz yazımızdan ayrıntılı okuyabilirler.

Argumentative essay nasıl yazılır konusunda yazdığımız ve argumentative essay yazmayı basamak basamak örneklerle açıklayan makalemize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ürettiğimiz fikirlere göre 2 veya 3 body yapıp conclusion kısmında da bunları tekrar kısaca ele alıp essay’imizi bitirebiliriz. On the other hand, in spite of the fact that, however gibi kelimeler argumentative essay yazarken bize yardımcı olacak kelime kalıplarıdır. Bu essay türünde danışmanlık ve destek almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Opinion Essay Nasıl Yazılır

Opinion essay nasıl yazılır merak edenlere bu bölümde yardımcı oluyoruz. Opinion essay türünde karsı tarafa empoze etmek aktarmak istediğimiz fikri akademik araştırmalara, eski olaylara ve donelere dayanarak anlatıyoruz.

Opinion essay nasıl yazılır konusunda yazdığımız ve opinion essay yazmayı basamak basamak örneklerle açıklayan makalemize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha giriş paragrafında savunduğumuz fikri açıkça vererek yazmaya başlıyoruz.  Daha sonra body paragraflarında;

 • i believe that,
 • It is worth bearing in mind that,
 • So / Therefore / As a result / Consequently / For this reason

gibi kalıpları kullanarak fikrimizi daha da güçlendirme yoluna gidebiliriz. Daha sonra fikrimizi özetleyen bir conclusion paragrafı yaparak essay’imizi bitirebiliriz.

essay-nasil-yazilir

Opinion Essay Nasıl Yazılır? – Essay Sepeti

Compare and Contrast Essay Nasıl Yazılır

Compare and contrast essay nasıl yazılır sorusunun cevabı öncekilerden farklı değildir. Bu türde zıt görüşleri karşılaştırıp bir sonuca varmaya calısıyoruz. “We will discus” kalbını introduction paragrafında kullanarak niyetimizi belirtebiliriz.

 • İlk body paragrafında görüşlerin benzeyen yönlerini,
 • İkincisinde zıtlıklarını üçüncüsünde ise ikisini karsılastırıp yeni örnekler vererek body kısımlarını bitirebiliriz.
 • Conclusion’da ise bunları derleyip önemli yerlerine dokunarak essay’imizi bitirebiliriz.

Bu essay türünde yardım almak için bizimle irtibata gecebilirsiniz.

Cause and Effect Essay Nasıl Yazılır

Cause and effect essay nasıl yazılır diye sorduğumuzda, bu türde introduction’da bir sorunu ele alıyoruz, mesela crystal meth kullanmanın sağlığımızın bozulmasına olan etkileri.

 • Birinci paragrafta c meth içmenin hayat kalitemize olan kötü etkileri,
 • İkinci paragrafta c meth’in sağlığımıza olan kötü etkileri,
 • Üçüncü paragrafta da bizi hapse attırabilecek bir uyusturucu olduğunu anlatıp
 • Conclusion’da da kısa bir özet geçtikten sonra essay’imizi bitirebiliriz.

Cause and effect essay nasıl yazılır konusunda yazdığımız ve opinion essay yazmayı basamak basamak örneklerle açıklayan makalemize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

cause-and-effect-essay-nasil-yazilir-essay-sepeti

Cause and effect essay nasıl yazılır?

Problem Solution Essay Nasıl Yazılır

Problem solution essay nasıl yazılır diye sorduğumuzda, bu türde yazmak için yapmamız gereken birkaç basamak var.

 • Önce introduction paragrafında bir hook atıp okuyanın ilgisini çektikten sonra problemleri sıralıyoruz, kaç tane bulduysak.
 • Daha sonra body paragraflarında bu söylediğimiz sorunlara çözümlerimizi yazıyoruz ve okuyanı bu çözümler için harekete geçmeye çağırıyoruz.
 • Daha sonra conclusion paragrafında da yazdıklarımızın kısa bir özetini geçip essay’imizi bitiriyoruz.

Problem solution essay’lerinizden en iyi sonucu almak için bizden danışmanlık alabilirsiniz.

Advantages and Disadvantages Essay

Advantages and disadvantages essay nasıl yazılır diye sorduğumuzda, öncelikle, introduction’da her zamanki gibi konuyu bir hook ile anlattıktan sonra body’lerde; ilk body advantages yani iyi yanları öteki body’de disadvantages yani kötü yönlerini anlatıp bunları conclusion paragrafında summarize edip bitiriyoruz. Bunu yaparken “one of the main advantages/disadvantages”, “however”, “moreover” gibi terimleri de kullanabiliriz.

Siz de bu tür essay’leriniz için danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişim sayfadasından iletişime gecebilir, ya da aşağıdaki mesaj eklentisi aracılığı ile mesaj atabilirsiniz.

4 thoughts on “Essay Nasıl Yazılır [7 Essay Türünde Örneklerle Anlatım]

 1. hocam thesis yapısı bir essay türünden ötekine fark eder mi? ederse nasıl eder? Sağolun şimdiden.

  1. Yılmaz merhabalar,

   Evet ediyor. Mesela argumentative essay’de karşıt görüşü de thesis statement’te geçirmek thesis’imizi güçlendirecektir. Aynısı opinion essay için de geçerli. Sadece savunduğumuz görüşü anlatmamalıyız thesis yazarken.

  1. Selamlar,

   Buna sevindik Leyla Hanım, öteki yazılarımızdan da her essay türü nasıl yazılır ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Comments are closed.