İngilizce Essay Örnekleri – [Adım Adım ve Örneklerle Anlatım]

Posted by Essay Sepeti Category: Genel

İngilizce Essay Örnekleri – Writing Örnekleri

Bu yazıda sizlere essay türlerini ingilizce essay örnekleri vererek kısaca açıklamaya çalışacağız. Daha sonra her essay türü zaman içinde ayrı bir sayfada daha ayrıntılı olarak anlatılacak.

Argumentative essay, cause effect essay, persuasive essay gibi essay orneklerini yazmanın 5 yolu!

Argumentative essay, cause effect essay, persuasive essay gibi essay örneklerini yazmanın 5 yolu!

Yeditepe Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, MEF Üniversitesi gibi okulların hazırlık sınıflarında ve daha sonraki eğitim hayatlarında sıkça karşılaştıkları essay yazmada essay örnekleri sorunsalını masaya yatırıyoruz. Tüm essay türleri için önce bir outline çıkarmayı öneriyoruz size, hangi konulara değineceğinize dair.

İngilizce Essay Örnekleri: Argumentative Essay Örnekleri

Bu essay çeşidinde bir sorunu veya bir olayın iyi ve kötü yönlerini tartışıyoruz. Bu essayde giriş cümlesini genel bir şekilde yapmalıyız ki üzerine çok şey söyleyelim. Aynı zamanda bu essay konusu kimi etkiliyor, neden önemli gibi konuları da yazabiliriz. Daha sonra body kısımlarında:

 1. body: savunduğumuz görüş
 2. body: savunduğumuz görüş
 3. body: savunduğumuz görüşün zıttı’nı yazarak güzel bir essay oluşturabiliriz.

Ayrıca şu gibi kalıplar da göze çarpar:

 • On the other hand
 • Inspite of the fact that
 • despite of the fact that
 • Even there would be good sides we might face with the thing that makes upside down
 • however
 • but also

Daha sonra iki görüşü de anlattığımız bir conclusion paragrafı ile essay’i bitirebiliriz.

Cause and Effect Essay Örnekleri

Introdution’da hook’umuzu attıktan sonra yani okuyanın ilgisini çekecek bir söz-cümle-gerçek-bilgi verdikten sonra body’lerde anlatacağımız konuyu açılıyoruz. Mesela sigara içmenin kansere olan etkisi.

 1. body: Yaşam kalitesini düşürmesi
 2. body: Kansere sebep olması
 3. body: Maddi külfeti’ni anlatıp body kısmını bitiriyoruz. Daha sonra conclusion bölümünde de genel bir özet geçip bir öneri verip essay’i bitiriyoruz.

İngilizce Essay Örnekleri – Persuasive Essay Örnekleri

Persuasive Essay bir konuda okuyucuyu bizim istediğimiz fikre ikna etmek için yazılan essay türüdür. Bunu yaparken fikirlerimizi araştırmalara, bilimsel verilere dayandırırsak daha kuvvetli bir şekilde savunmuş oluruz.

Advantage – Disadvantage Essay Örnekleri

Bu essay türünde aynı argumentative essay türünde izlediğimiz yolu izliyoruz. Ele aldığımız konunun avantajlarını ve dezavantajlarını yazarak essay’imizi bitiriyoruz.

Opinion Essay Örnekleri

Bu essay türünde bir konudaki fikrinizi akademik ölçüler ve bilgilerle yazmanız istenir sizden. Eğer böyle bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa sağ alttaki mesaj bölümünden ya da iletişim kısmından bize ulaşmanız yeter.