Ön Yazı Örnekleri [5 Adımda Detaylı Anlatım]

Posted by Essay Sepeti Category: Uncategorized

Haftalarca süren yoğun iş aramasından sonra, neredeyse sona ulaşma üzeresiniz. CV’niz tamam, başvurmak istediğiniz en uygun işleri listediniz. Hatta olası mülakat sorularını bile kendi kendinize çalıştınız. Ancak, başvurunuzu göndermeden önce, başvuracağınız iş yerlerinin bir ön yazı talep ettiğini gördünüz. Şimdi nasıl bir ön yazı (cover letter) yazacağınızı merak ediyorsunuz. İşte bu yazıda size ön yazı, yani cover letter, nasıl yazılır anlatacağız, güzel bir ön yazı için ip uçları vereceğiz ve ön yazı örnekleri ile yazımızı bitireceğiz.

Ön yazı yazdırmak veya mülakat simülasyonu yapmak isterseniz bize sağ aşağıda bulunan mesaj butonundan, iletişim bölümünden ya da [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Niyet mektubu konusunda danışmanlık almak istiyorsanız tıklayabilirsiniz. Hadi başlayalım : )

on-yazi-yazdirma-hizmeti

Ön Yazı Yazdırma Hizmeti – Essay Sepeti

Ön Yazı Nedir?

Ön yazı, CV ya da özgeçmişiniz ile birlikte bir işe başvururken iş yerine verdiğiniz ve sizin işe yönelik motivasyonunuzu, yeteneklerinizi, başvurduğunuz işe nasıl katkı sağlayabileceğinizi açıklayan tek sayfalık bir yazıdır.

İş başvurusu ön yazı bir diğer adıyla ise kapak mektubu (İngilizcesi cover letter) işe alım sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Etkileyici kelimelerle kendinizden ve tecrübelerinizden bahsederek aslında işverenlere başvuru süresinde sizi neden bu şirkette işe almaları gerektiğine ikna ettiğiniz tek sayfalık bir yazıdır.

İş görüşmelerinde ortalama 30 dakikada kendinizi anlatma şansınız vardır fakat bunun için öncelikle iş görüşmesine davet edilmeniz gereklidir. Etkili bir ön yazı bu daveti almanızı kolaylaştıracaktır. Bir filmin yayınlanmasından önce fragmanı izleyerek o filme gitmeyi tercih edersiniz. Ön yazınız aslında filminizin fragmanıdır. Böylelikle beğenilen bir CV ön yazı ile mülakata gitmeyi sonrasında ise işi almayı garantileyebilirsiniz.

Ancak dikkat çekici, özgün ve kendinizi tam anlamıyla yansıtabilen bir ön yazı yazmak her zaman kolay değildir. İşverenler bir ön yazıyı incelemek için ortalama 30 saniye harcamaktadır, yani 30 saniye içinde karşı tarafta ‘işte aranılan aday bu’ şeklinde bir etki oluşturmanız gerekir. Bu nedenle, iki önemli noktaya dikkat ederek ön yazınıza başlamalısınız.

İlk olarak, bu 30 saniyeyi göz önüne alarak kendi kendinize bir kontrol yapmalısınız. Gerekirse sesli bir şekilde okuyarak yaptığınız hataları kontrol edebilirsiniz. Yazınızı bu 30 saniye içinde okuyabiliyor ve kendinizi bu yazı ile karşı tarafa tam anlamıyla aktarabiliyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, ikinci adıma geçebilirsiniz. İkinci adım onları ön yazınızı daha uzun süre okumaya teşvik etmek olacaktır. Ön yazınızda ilgi uyandırıcı, işe ve şirkete dair olan bilginizi ve ilginizi hissettirerek yazınızla daha fazla ilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda bu iki önemli özelliğe sahip bir ön yazının nasıl yazılacağını adım adım göstererek aklınızdaki tüm soru işaretlerini cevaplandıracağız. Her şeyden önce belirtmeliyiz ki ön yazınız mutlaka aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • Başvurduğunuz pozisyona ve şirkete özel,
 • Öz, açık ve özgün,
 • CV’nizi tekrarlayan değil tamamlayan.

Esasen bir ön yazı, başvurduğunuz pozisyon için sizin işe alınmanız gerektiğini karşı tarafa kanıtlamaya yarar. Bir ön yazı; şirkete olan ilginizi, becerilerinizi ve profesyonel deneyiminizin onlara nasıl fayda sağlayacağını göstermelidir. Bu noktada her başvurulan pozisyona ve şirketin misyon ve vizyonuna özgün hazırlanmalıdır.

İş Başvurusu Ön Yazı Formatı veya Yapısı

İş başvurusu ön yazı formatı tam anlamıyla işe uygun ve profesyonel görünmelidir. Temiz, düzenli, okunabilir ve tutarlı olmalıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, izlemeniz gereken bazı temel ipuçları şu şekildedir:

 • Arial, Calibri veya Times New Roman gibi basit, okunabilir bir yazı tipi kullanın. Yaratıcı bir iş için başvuruyor olsanız bile, farklı yazı tiplerini denememelisiniz.
 • 11 veya 12 yazı tipi boyutunu kullanın. Küçük yazı boyutlarının okunması zordur, daha büyükler ise profesyonellikten uzaktır.
 • Bir iş mektubu formatı kullanın. Adınızı, adresinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve tarihi sayfanın sağ üst köşesine koymanız gerekmektedir. İşe alım yapacak kişilerin adlarını biliyorsanız “Sayın [İsim] Hanım/Bey” veya “Sayın [İsim Soyisim]” ile başlayıp “Saygılarımla” kalıbı ile bitirebilirsiniz. İşe alım yapacak kişilerin adlarını bulamıyorsanız da başlangıçta “Sayın Yetkili” kalıbını kullanabilir ve tekrar benzer şekliyle “Saygılarımla” yazarak yazınızı bitirebilirsiniz.
 • Metin hizalamasında tutarlı olmalısınız. Tüm yazı sola hizalanmış şekilde olursa hem daha profesyonel gözükecek hem de okunması kolaylaşacaktır.
 • Yazınızı maksimum bir sayfa olacak şekilde yazmaya çalışın. Buna yardımcı olması için, kenar boşluklarını daraltabilirsiniz. Satır aralığıyla da oynayabilirsiniz; ancak, 0.9’un altına veya 1.5’in üzerine çıkmamalısınız.
 • Bir e-postaya özgeçmişinizi ve ön yazınızı ekliyorsanız, e-postanızın da iyi bir ilk izlenim bıraktığından emin olun. Konu satırına açık pozisyonun adını ekleyebilirsiniz. Böylece daha açık bir şekilde detaylara önem veren bir aday olduğunuz attığınız e-posta ile bile farkedilecektir. Aynı zamanda, eklediğiniz dosyalarınızın üstünde adınızın açıkça yazdığından emin olun, örneğin, Joe_Blade_Ön_Yazı şeklinde bir düzenleme yapabilirsiniz. Yazım hatalarının önüne geçmek için göndereceğiniz e-postayı iki kez kontrol edin ve en üstte doğru adı kullandığınızdan emin olun.

CV Ön Yazı Şablonları

Bazı örnek CV ön yazı şablonları, kendi CV ön yazınızı oluşturmak için faydalı bir referans olarak görünebilir. Ama bunlar şablon oldukları için her başvurunuz için sabit bir format sunacaklardır. Hatırlarsanız daha önce her iş başvurusu ön yazısının (cover letter) başvuracağınız iş için o işe özel olarak yazılması gerektiğini söylemiştik.

Bunun için CV ön yazı şablonlarının kullanılması hatalıdır ve profesyonel olmayan bir görüntü yaratır. İkinci olarak, başvuracağınız İK yetkilileri zaten internette var olan formatları biliyorlar. Tüm ön yazı şablonlarını görmüşler, iş başvurularında kendilerine gelmiştir. Bunun için internette var olan bir şablonu bir İK yetkilisinin önüne götürmek sizi 5-0 geride başlatır. Formatı bildikleri için İK yetkilileri çoğu zaman ön yazınızı okumaz bile.

Bu İK yetkilisi açısından şu demektir: “Ben bu işe başvurmak istiyorum ama emek harcamak da istemiyorum. İşimi baştan savan biriyim ve kolaycıyım.”

Bunun için kesinlikle internetteki şablonları kullanmayın. Her ön yazıyı başvuracağınız işe özel yazın. Eğer bu konuda danışmanlık almak ve ön yazı yazdırmak istiyorsanız bize mesaj atabilirsiniz.

Ön Yazı (Cover Letter) Nasıl Yazılır?

Herhangi bir işi yaparken dahi yapılması gerekli olan en önemli adım araştırmadır. İster sağlık sektöründe ki bir hemşirelik pozisyonuna başvuruyor olun, isterse de bir üniversitenin öğretim görevlisi pozisyonuyla ilgileniyor olun, işin gerekliliklerini, şirketi/kurumu anlamak ve bunu anladığınızı kelimeler ile etkileyici bir şekilde gösterebilmek çok önemlidir. Bu noktada başvurduğunuz şirketi araştırmak işe alım sürecinizde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple önceliğimiz iş başvurusu ön yazı öncesinde araştırma yapmak olmalıdır.

En iyi ön yazılar ilgi çekici olan ve adaylar tarafından bir coşku ve enerjiyle yazılıp bunu ilgili şirketlere hissettirebilenlerdir. Adayı, sadece role değil, aynı zamanda şirketin kendisine ve birlikte çalışacağı takıma en uygun kişi olarak göstermesini kolaylaştırır.

Bu rekabet dolu işe alım sürecinde şansınızı arttırmak için, rolü, işi ve sektörü anlamak adına araştırma yapmaya ve en iyi CV ön yazı içeriğini oluşturmaya zaman ayırmanız önemlidir. Bu, sektörde uzun süre kalmış olsanız da veya bir kariyer değişikliği düşünüyor olsanız da bu geçerlidir.

Araştırma yapmak için zaman ayırırsanız, işveren sizi ilgili, kendi kendine bir şeyler bulmaya istekli ve öğrenmeyi seven biri olarak görecektir. Ayrıca, araştırma yapmayı seven ve detaycı bir karakteriniz olduğunuzu da şirkete göstererek kurumun bünyesinde fayda sağlayabileceğiniz konusunda uzmanlar tarafından hem fikir olunması kolaylaşacaktır.

Öncelikle ön yazı araştırması şunları içermelidir:

 • Şirketi anlamak için: Bu şirket ne yapıyor? Bu noktaya nasıl geldi? Finansal olarak ne tür yatırımlar yapıyor? Şu anda olan yapılan aktif çalışmalar nelerdir? Rakipleri kimlerdir? şeklindeki soruları araştırmalısınız.
 • Sektörü anlamak için: Başlıca sektördeki şirketler kimlerdir? Sektörü gelecekte neler bekliyor? Bu sektörün geleceğindeki fırsatlar ve zorluklar nelerdir? şeklindeki sorulara odaklanmalısınız.
 • Rolü anlamak için: İşin tanımı, rolünüzü anlayabilmek için bakılacak en iyi yerdir ve dikkatle incelenmelidir, ancak sadece işin tanımı her şey demek değildir. Sektördeki benzer rollere ve şirketin misyon ve vizyonuna bakmanız önemlidir. Bu şirketteki bu özel pozisyon şirketin vizyonu ve misyonu doğrultusunda nasıl şekillenebilir ve sizin katkılarınız neler olabilir mutlaka değerlendirmelisiniz.
 • Şirketteki tüm çalışanları anlamak için: Her gün onlarla birlikte çalışmanız gerekecektir. Aynı şekilde onlarında sizinle birlikte saatler geçireceğini unutmayın. Şirketin içinde yer alan çalışanlar arası iletişim bir fikir edinmeniz çok önemlidir. Çalışanlar kendilerini şirket içinde nasıl tanıtır? Resmi bir şekilde mi yoksa daha rahat bir şekilde mi çalışıyorlar? Birbirlerine karşı kullandıkları dil daha samimi mi? Bu sorular şirketin çalışma kültürünü anlamanıza yardımcı olacaktır.

Önceliğinizin araştırma yapmak olduğunu belirtmiştik. Bunun asıl amacı şirketin sizin çalışmak istediğiniz bir yer olup olmadığını anlamanıza ve aslında işverenin ekibine uyacağınızı göstermenize olanak sağlayacaktır. Bu sebeple tüm kimliğinizi karşı tarafa aktarmanızı sağlayan ön yazınızı yazmadan önce araştırma yapmak için zaman ayırmanız önemlidir.

CV Ön Yazı Doğru Kişi ile Nasıl İlişkilendirilir?

Bir ön yazı nasıl yazılır diye sorulduğunda ilk yapacağınız iş ön yazının doğru kişilerle ilişkilendirilmesi ve tamamen adayı yansıtmasıdır. Bu ön yazıyı kime gönderiyorsunuz? Bunun cevabı önemlidir.  Çoğu insan genellikle “Sayın Yetkili” diyerek yazısına başlar. İlgili kişinin isminin bulanamadığı durumlar olabilir fakat teknoloji bu kadar ilerlemişken lehimize kullanarak çeşitli sosyal ağlar (örneğin: Linkedin) üzerinden ilgili kişileri bulmak zor olmayacaktır.

Mümkünse, CV ön yazsını belirli birine göndermeye çalışmalısınız. İşe alım uzmanının adı verilmemişse, ilk olarak Linkedin gibi platformlar üzerinden araştırabilirsiniz. Bulamadığınız takdirde öğrenmek için şirkete bir e-posta gönderebilir veya şirketi aramayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde doğru kişiye ulaşarak araştırma yapmayı sevdiğinizi ve iletişiminizin kuvvetli olduğunu kolaylıkla gösterebilirsiniz.

İlgili kişinin isminin doğru yazdığınızdan mutlaka emin olun. Böyle basit bir hata yaparak iş başvurusu ön yazınıza başlamak, karşı taraf için çok kötü olur. Kadınlara hitap ederken medeni durumlarını belirleyemiyorsanız ve İngilizce bir cover letter yazıyorsanız ‘Miss’ ya da ‘Mrs’ yerine ‘Ms’ şeklinde hitap etmelisiniz. Türkçe bir başvuruda ise ‘Sayın Ahmet Bey veya Sayın Leyla Hanım’ şekliyle yazınıza başlayabilirsiniz.

İşe alım yöneticisinin adını biliyorsanız (Alex olduğunu varsayalım), ismiyle birlikte “Sayın Alex Bey” şeklinde bir selamlama kullanmanız yeterli olacaktır. Cinsiyetlerinden emin değilseniz (örneğin, Alex Smith erkek veya kadın olabilir), ‘Bey’ yada Hanım’ şeklinde şahıs unvanları kullanmanız cinsiyetini bilmediğinizden dolayı yanlış olabileceği için onları ‘Sevgili’ veya ‘Sayın’ şekliyle selamladıktan sonra ilgili kişinin adını ve soyadını ekleyerek hitap edebilirsiniz (örneğin: Sevgili Alex Smith, Sayın Alex Smith).

İşe alım yöneticisinin adını bilmiyorsanız, “Sayın Yetkili” şekliyle öz yazınıza başlayabilirsiniz. Eğer yetkilinin ismini biliyorsanız da, “Sayın [İsim] Bey/Hanım” şeklinde bir giriş kalıbı kullanabilirsiniz.

Ön Yazı Başlığı Nasıl Yazılır?

CV ön yazınızın ilk paragrafını yazmaya başlamadan önce, şirketin güncel başarıları ve üzerinde çalıştığı projeleri araştırmalısınız. Bu, şirketin faaliyetlerini ve gelecekteki ihtiyaçlarını öğrenmek, belirli becerilerinizi tanıtmak ve sizlerin deneyiminin şirkete ve şirketin geleceğine nasıl katkıda bulunabileceğini açıklamak için harika bir yoldur.

Şirketin misyonunun ne olduğunu öğrenin ve yazınızda becerilerinizi şirketin bu hedefleriyle ilişkilendirin. Yazınızda şirkete dair araştırma yaptığınızı karşı tarafa mutlaka hissettirin. Bir işe alım müdürü, şirketin misyonuna samimi bir inancınız olduğunu düşünürse, seçilme şansınız artacaktır.

Başvurduğunuz pozisyonla ilgili son işinizde elde ettiğiniz bir başarıyı mutlaka yazın. Ön yazınızı, başvurduğunuz belirli pozisyona göre kişiselleştirmeyi unutmayın.

Şirkette çalışan biri size iş başvurusunda bulunmanız için bir bilgilendirme yaptıysa, yazınızda ilgili kişiden bahsetmek akıllıca olucaktır; fakat ilgili kişinin yazınızda kendisinden bahsedilmesine izin verdiğinden emin olmalısınız. Bu sebeple mutlaka ilgili kişiyi referans olarak yazınıza ekleyip ekleyemeyeceğinizi teyit edin. Bu durum, ilgili referansın bilgisi dahilinde olduğunda şirket içinde sizinle alakalı bir soru sorulduğunda şaşırmadan emin bir şekilde sizin hakkınızda olumlu bir yanıt verebilecektir.

Ön Yazı İlk Paragraf Nasıl Yazılır

İlk paragraf, işe alım müdürüne kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi, bu pozisyon ve şirketle neden ilgilendiğinizi söylediğiniz yerdir.

Her zaman hangi pozisyona başvurduğunuzu ve iş fırsatını nasıl keşfettiğinizi yazarak başlamalısınız. Bu, ilgili kişiyi etkiler ve söz konusu belirli rol hakkında ne kadar istekli bir şekilde araştırma yaptığınızı gözler önüne serer.

Bir işe alım yöneticisinin aynı anda birden fazla sorumluluğu olabileceğini düşünerek iş başvurusunda ön yazıyı anlayabilmek için vakit kaybetmemesi gerekir. Zaman çok önemlidir. Daha öncede belirttiğimiz gibi 30 saniye kuralını mutlaka uygulamalısınız. Ön yazınızda açık, özgün ve bu pozisyonu ne kadar istediğinizi ayrıca şirkete fayda sağlayacak bir aday olduğunuzu hissettirin.

Ardından, kendiniz hakkında bazı temel bilgileri sunun. Ancak özgeçmişinizi burada çok fazla tekrarlamamaya dikkat edin. Örneğin, bu pozisyona dair özel ilgi alanlarınız ve başarılarınız hakkında konuşun.

Hem bu pozisyon hem de şirketle neden ilgilendiğinizi mutlaka temel bilgilere ekleyin. Şirketin değerleri ve onlarla nasıl uyum içinde olduğunuz hakkında konuşun. Onlara bu iş fırsatının sizin için ne kadar heyecan verici olduğunu hissettirin.

Yaratıcı Bir Ön Yazının Giriş Cümlesi Nasıl Olmalıdır?

Ortak bir nokta bulmak için işe alım yöneticisi hakkında küçük bir araştırması yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Açıklamalarınız başvurulan pozisyonu ve şirketin işleyişini kapsayan şekliyle olmalıdır. Şirketin misyonu ve vizyonu hakkında ne kadar bilgi edinebilirseniz kendinizi şirket adına ifade etmeniz kolaylaşacaktır.

İşi neden istediğinize ilişkin bir güncel şirket haberi veya kişisel bir hikaye ile başlamak, işe olan tutkunuzu ve isteğinizi göstermenin etkili yollarından biridir. Yazınızın girişinde karşı tarafa ilginizi ve bu tutkunuzu hemen aktarmış olursunuz. Böylece işe alım uzmanı iş başvurusunda ön yazınızı daha detaylı incelemek isteyecektir.

Eğer iş başvurusunda ön yazının giriş cümlesi yaratıcıysa başvurunuzun tamamının okunmasına, eğer sıradansa da ilk paragraftan itibaren yok sayılmasına sebep olacaktır. Şimdi bu noktada size bir giriş cümlesinin nasıl etkili olabileceğine dair bir fikir vermek için iki etkili giriş cümlesi örneği vereceğiz:

 1. “Doktor olmaya sekiz yıl önce anneme akciğer kanseri teşhisi konduğunda karar verdim. Hastanenizin akciğer kanseri üzerine bir araştırma projesi olduğunu duyunca ekibin bir parçası olmak istedim.”
 2. “Üniversitedeyken, iki haftada 5 milyondan fazla indirilen viral cep telefonu oyunu ‘Happy Pigs’i yarattım.”

İkinci Paragraf: İşteki Rolle Uyumunuz?

İkinci paragraf tamamen profesyonel olduğunuz işle ilgilidir: Neden bu rol için en iyi aday sizsiniz?

Bu paragrafta karşı tarafı en iyi adayın siz olduğuna inandırmalısınız. Bunu yapabilmenin en iyi yolu kendine özgü ifadeler kullanmaktır. Pozisyonun gereksinimlerine bakın ve o iş için neden uygun olduğunuzu özetleyin.

Burada önceki iş deneyiminizi, eğitiminizi, gönüllülük gibi diğer etkinliklerinizi ve ekibin değerli bir üyesi olmanız için sizin sahip olduğunuz gerekli becerilerin neler olduğunu göstermelisiniz.

Geçmişteki başarılarınız hakkında yazarken, başvurduğunuz şirkete neler sunabileceğinizi, hangi anlamda faydalı olacağınızı vurgulayın.

Bu bilgiler özgeçmişinizde kolayca bulunabileceğinden, önceki iş yerinizde hangi pozisyonda ve ne kadar süreyle çalıştığınıza odaklanmayın. Bunun yerine, becerilerinizin ve deneyiminizin şirketin hedefleriyle nasıl bağlantılı olduğunu göstermelisiniz.

Bu paragrafta, sahip olduğunuzu söylediğiniz özellikleri kanıtlayan örnekler sağlamanız gerekmektedir. Herkes harika bir takım oyuncusu olduğunu söyleyebilir – önemli olan bunu kanıtlarla destekleyip desteklemediğinizdir. Eğitim ve çalışma geçmişinizde aradıkları becerileri gösteren belirli örnekler ve olaylar hakkında konuşmalısınız.

İşinizde iyi olduğunuzu gösteren bu ön yazı örneğini inceleyebilirsiniz:

 • “Üç yıl önce üniversiteden yeni mezun olduğumda ABC Bank’ta tecrübesiz bir çalışandım, ancak kısa bir süre içinde rakip firmada bulunan müşterilerin %68’ini ABC Bank müşterisi yaparak ABC Bankasının tüm bölgenin en yüksek müşteri oranına sahip bankası olmasında rol aldım. Şirketiniz için daha da büyük bir müşteri tabanı oluşturmayı umuyorum.”

Ancak belirtmemiz gerekir ki, kendi yeteneğinizden veya başarınızdan bahsederken dengeli olmanız gerekir. Kendinizi çok agresif bir şekilde pazarlarsanız, kibirli olarak karşılanabilirsiniz. Çok kibirli veya çok alçakgönüllü olmadan dengeli bir şekilde başarınızı vurgulayın.

Somut örnekler kullanarak ilgili becerilerinizi kanıtlayın, ancak aynı zamanda şirket içinde daha fazla öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye istekli olduğunuzu gösterin.

Üçüncü Paragraf: Şirkete Neler Katabilirsiniz?

Üçüncü paragrafta odağınızı başvurulan pozisyondan ve başarılarınızdan organizasyona çevirin. Onlara uzun vadede neler sunabilirsiniz? Bu soruya bir bütün olarak odaklanın.

Araştırmanızı yapmanız da bu paragraf için önemlidir. Şirketin tam olarak ne yaptığını, hedeflerini, değerlerini ve sektördeki yerini öğrenin.

Şirket hedeflerine/stratejilerine nasıl uyacağınız hakkında konuşun ve kararlı ve şirketin ilkelerine bağlı olduğunuzu gösterin. Onların çıkarları ve uzun vadeli hedefleri ile nasıl uyum içinde olduğunuz hakkında konuşun.

Bu paragrafta sahip olduğunuz belirli fikirleri gösterebilmek için bir fırsatınız olduğunu unutmayın. Sizce şirketin karşılaştığı zorluklar nelerdir? Bunların üstesinden nasıl gelirdiniz ve nasıl yardımcı olabilirdiniz? Bunlara odaklanın.

İşe alım müdürüne neden sadece kısa vadede rolü dolduracak biri değil de şirket için uzun vadeli bir yatırım olduğunuzu kanıtlayın.

CV ön yazısını bir satış konuşması olarak düşünün. Amacınız onları sadece role uygun olduğunuzu değil, aynı zamanda sizi işe almazlarsa bunun bir büyük bir hata olacağını ve onların büyümek için ellerinde olan bu fırsatı kaçıracaklarına inandırmalısınız.

Ön Yazı Nasıl Bitirilir – Son Paragraf

Dördüncü paragrafta ön yazınızı sonlandırmalısınız. Ön yazınızın sonu kalıcı bir izlenim bırakacaktır. İyi bir izlenim bırakırsanız bir görüşmeye davet edilme şansınız artacak, iyi bir izlenim bırakamazsanız da başvurunuzun sonlandırılmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, bu paragrafta dikkat etmeniz gereken temel bileşenler aşağıda listelenmiştir.

Dördüncü Paragraf: Özet ve Eylem Talebi

 1. Harekete Geçirici Bir Çağrı Yapın

Her zaman işvereni sizi mülakata davet etmesi için harekete geçireci bir cümle ile paragrafı sonlandırın.

Kibarca bir görüşme talep ederek işverene başvuru sürecinin bir sonraki aşamasına geçmekle ilgilendiğinizi bildirin.

Pek çok aday yazısını “sizden haber almak için sabırsızlanıyorum” gibi bir kalıp cümle ile bitiriyor. Bunun başlı başına bir hata olduğunu belirtmeliyiz. Burada işverene “hayır teşekkür ederim” demesi için bir davet oluşturuyorsunuz. Buradaki gibi pasif bir duruş sergilememelisiniz.

Bunun yerine, kendinize güvenin ve açık olun. “Başvurumu sizinle daha ayrıntılı olarak görüşmek için sabırsızlanıyorum” gibi daha aktif cümle kurun. Örneğin, “İcra Müdürü pozisyonundaki uzmanlığımın şirketinizin büyümesine nasıl katkıda bulunacağını daha detaylı konuşabilmek için sizinle buluşacağım için çok heyecanlıyım” şeklinde bir cümle uygun olacaktır.

Bu yaklaşım kendinden emin ve hemen harekete geçmeye hazır olduğunuza dair karşı tarafı ikna etmenize yardımcı olur. Başvurunuzda ciddi olduğunuzu ve sizi işe almanın onlar için bir fırsat olduğuna gerçekten inandığınızı bilmelerini sağlar.

Daha küçük şirketler için, bir görüşme için ne zaman müsait olup olmadığınızı karşı tarafa açık bir şekilde belirtmek de faydalı olabilir.

 1. Katacağınız Değeri Gösterin

Burası ön yazınızda deneyiminiz, becerileriniz ve diğer nitelikleriniz açısından şirkete neler sunabileceğinizi tekrarlamak için birkaç cümle ayırdığınız alandır.

Kuruluşun amaçlarını ve küresel pazarda oynadığı rolü anlamak önemlidir.

Şirketin hedefleri ile geçmiş iş deneyiminiz, becerileriniz ve ilgili başarılarınız arasında bir bağlantı kurmalısınız. Bu, işverene bir çalışan olarak değer katabileceğinize dair mesaj verecektir.

İşverene veya işe alım müdürüne iş için neden başka bir başvuru sahibini değil de sizi seçmeleri gerektiğini hatırlatın. Yalnızca ön yazınızın birinci veya ikinci paragrafında bahsettiklerinizi vurguladığınızdan, görüşme talebinizi pozisyonla alakalı belirli becerileri ve deneyimleri kısaca özetlemek için kullanmak en doğrusudur. 

 1. Takdir ve Samimi Bir Minnettarlık

Ön yazınızı inceleyen kişiye, başvurunuzu incelemek için harcadığı zaman için teşekkür etmelisiniz. Bir iş için başvuranların yazılarını okuyup özgeçmişlerini incelemek zor bir iştir ve takdir edilmesi gerekir.  Bu nedenle, değerlendirmeleri için minnettarlığınızı göstermeniz olumlu bir etki yaratarak kibar bir davranış olacaktır.

 1. Profesyonel Bitiriş

Mektubunuzu resmi olarak bitirmeli ve belirli kurallara bağlı kalmalısınız. Daha öncede belirttiğimiz hitabet kurallarına mutlaka dikkat etmeli, ve bu kurallara uygun şekliyle ‘saygılarımla’ kalıbıyla profesyonel bir şekilde yazınızı sonlandırmalısınız.


Eğer CV / Özgeçmiş ve ön yazı yazma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Essay Sepeti eğitmenleri ile mutlaka iletişime geçmeli ve aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmalısınız.


on-yazi-nasil-yazilir

Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Yeni Mezunlar için İş Başvurusu Ön Yazı Oluşturma

Mezunların, birkaç yıldır iş dünyasında bulunanlara göre daha az iş tecrübesine sahip olmaları anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte, yeni mezunlara özgün bir ön yazı yine de yukarıda belirtilen biçime ve tavsiyelere uygun olmalıdır, ancak yinede farklı bir odak noktası olmalıdır.

Yeni mezun olarak, iş başvurusu ön yazınız akademik geçmişinize odaklanmalıdır. Aldığınız eğitimleri ve nerede okuduğunuzu belirtmelisiniz.

Yeni mezunlar için ön yazılarda gösterilmesi gereken önemli nokta, sizi öne çıkaran başarıların yanı sıra ilgili iş deneyimlerini (staj vb.) veya üstlenmiş olduğunuz gönüllülük projelerini vurgulamaktır. İşinize taşıyabileceğiniz değerli ve iş ile ilgili becerileri vurgulayarak bu iş için nasıl ideal bir aday olduğunuzu, yeni mezun olmanızın buna engel olmadığını göstermiş olursunuz.

Örneğin, yazılım veya grafik tasarımla ilgili teknik becerileriniz olabilir. İletişim ve organizasyon becerilerinizi gösteren bir resepsiyonist deneyimine sahip olabilirsiniz. Bunlar sizin için avantajdır. Geçmiş deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Ücretli bir iş deneyiminiz olmasa bile, becerilerinizi ve başarılarınızı göstermek için gönüllü çalışmalardan veya ders dışı faaliyetlerden yararlanabilirsiniz. Eğer yaptığınız projeler varsa bunlardan bahsedebilirsiniz. Ayrıca üniversite dönemi boyunca profesyonel ya da amatör olarak bir sporla ilgilendiyseniz bunu da disiplinli ve etkin bir zaman yönetimi yeteneğine sahip olmasınızı desteklemesi yönüyle yazınızda vurgulayabilirsiniz.

Mezunlar ayrıca bir doktora eğitimi almak için başvurmak isteyebilirler. İster yakın zamanda mezun olmuş olun ve akademik çalışmalarınıza devam etmek istiyor olun, ister birkaç yıldır çalışıyor ve uygun bir doktora derecesi alarak uzmanlığınızı ve becerilerinizi artırmaya istekli olun. Ön yazı, diğer adaylar arasında öne çıkmanıza yardımcı olabilecek başvuru sürecinin önemli bir parçasıdır.

Ön Yazı Örnekleri

İş Başvurusu Ön Yazı Örnekleri

Sayın[İşe Alma Yöneticisinin Adı],

Mayflower Technologies’deki ekibin yaptığı çalışmanın uzun süredir hayranı olarak, Indeed.com’da yayınlanan giriş seviyesi BT teknisyeni pozisyonu için başvurumu göndermekten mutluluk duyuyorum. Rochester Üniversitesi’nden B.S. Bilgisayar Bilimi alanında, Linux sistemleri bilgimin, arka uç kodlama deneyimimin ve ayrıntılara gösterilen özenin beni Mayflower ekibi için değerli kılacağından eminim.

Rochester Üniversitesi Teknik Hizmetler departmanında öğrenci çalışan olarak önceki görevimde, personel için çeşitli teknik sorunların giderilmesinden, sunucu bakımına yardımcı olmaktan ve çok çeşitli ekipmanların kurulumundan sorumluydum. Orada çalışırken, yeni departman uygulamalarının geliştirilmesine ve kullanıma sunulmasına yardımcı oldum ve çağrı yanıt süremizi %12 oranında iyileştirmeye yardımcı oldum. Bu deneyimin yeni beceriler edinmeme ve Mayflower’da bir teknisyen olarak hızla başarılı olmama yardımcı olacağından eminim.

Mayflower’ın bulut bilişim hizmetlerini genişletmeye çalıştığını da anlıyorum. University of Rochester’dayken bulut bilişim konusunda uzmanlaştım ve tezimi tamamladım. Mayflower’daki BT teknisyeni pozisyonu, eğitim geçmişimi masaya yatırmak ve büyüyen bir endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmek için benim için heyecan verici bir fırsat olurdu.

Becerilerimi ve eğitim geçmişimi daha da detaylandıran özgeçmişimi ekledim. Geçmişim hakkında herhangi bir sorunuz olursa lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin. Sizinle daha fazla konuşma fırsatını dört gözle bekliyorum; Vakit ayırdığınız ve değerlendirdiğiniz için teşekkürler.

İçtenlikle,

[Adınız]

is-basvurusu-on-yazi-ornekleri

İş Başvurusu Ön Yazı Örnekleri

CV Ön Yazı Örnekleri

Bu kısımda ön yazı örneği vereceğiz. Academia sayfamızdan PDF haline ulaşabilirsiniz: cv ön yazı örneği

Sayın [İşe Alma Yöneticisinin Adı],

Scatterplot uygulamasına takıntılı (evet, takıntılı) ve hızlı düşünen bir kişi olarak, Scatterplot Entertainment Co.’da Sosyal Medya Yöneticisi pozisyonu için pozisyon açtığınızı görmek beni çok heyecanlandırdı.

Çevrimiçi marka yöneticisi olarak üç yılı aşkın profesyonel deneyimim sayesinde kullanıcı ölçümlerini analiz ettim, A/B testleri yürüttüm, etkileşim verilerini takip ettim ve viral sosyal medya kampanyalarına öncülük ettim. Uyarlanabilirliğin, uygulamalı marka bilinci oluşturma deneyimimin ve ansiklopedik meme bilgimin beni Scatterplot’taki ekip için mükemmel bir takım üyesi yapacağından eminim.

Şu anda DotMap’teki Sosyal Medya Yöneticisi rolümde, son derece başarılı çevrimiçi marka kampanyalarını yönetiyor ve yürütüyorum. 8 aydan fazla bir süredir Instagram, Twitter, Facebook ve Snapchat’teki kullanıcı etkileşimi ölçümlerimizi ortalama %140’ın üzerinde artırdım. Bunun yanı sıra, düzenli olarak viral içerik üretiyorum ve markalı tweetlerimizden birkaçının büyük web sitelerinde öne çıkmasını sağlıyorum. Böyle bir durumda, DotMap iOS uygulamasını kullanarak bir dizi sevimli corgis’i tweetledim – 60 binden fazla etkileşim aldım ve Buzzfeed’in ön sayfasında bir yer kazandım.

Son derece rekabetçiyim, en son trendler konusunda güncelim ve en karmaşık sosyal medya sorunlarını bile temizleyebilirim. Tıklanabilir içerik oluşturma becerimin beni Scatterplot’taki Sosyal Medya ekibi için değerli bir üye haline getireceğinden eminim.

Sosyal Medya Yöneticisi pozisyonunu ve niteliklerimi sizinle daha detaylı tartışmak için sabırsızlanıyorum. En kısa zamanda görüşmeye hazırım ve başvurumu aldığınızdan emin olmak için önümüzdeki hafta sizinle iletişime geçeceğim!

Sevgilerimle,

[Adınız]

cv-on-yazi-ornekleri

CV Ön Yazı Örnekleri