Theory of Knowledge (TOK) Essay Nasıl Yazılır? [2022 Güncel]

Posted by Essay Sepeti Category: Uncategorized

Theory of knowledge essay nedir ve theory of knowledge essay nasıl yazılır gibi soruları bu yazımızda inceliyoruz. Bu yazıyı sizin hali hazırda bir IB öğrencisi olduğunuzu varsayarak yazacağız. Eğer IB International Baccalaureate (IB) Uluslarası Bakalorya nedir bilmiyorsanız bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Extended essay veya internal assessment IB konularında danışmanlık almak istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

TOK essay, theory of knowledge essay olarak da bilinir. TOK essay genellikle 1200 – 1600 kelimelik bir makaledir. TOK essay yazmanız için, eğitmeniniz size seçilmiş konuların (prescribed questions) bir listesini verir. TOK essay veya theory of knowledge essay genellikle bir IB diploması için gereklidir.

Theory of knowledge essay, doğası gereği karşılaştırmalı bir essay’dir ve konuyla ilgili çeşitli bilgileri ve bilgi yollarını karşılaştırabileceğiniz belirli bir sorunu tartışır. Notlandırmanızla ilgili kriterler, talimat notlarınızda ve bu yazınının ilerleyen kısımlarında açıkça belirtilecektir.

Bu konuda danışmanlık almak isterseniz sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz. Bu yazımızdan da 2022 yılının Mayıs ayındaki Theory of Knowledge essay topic lerine ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu yazının sonunda TOK Essay Prescribed Titles and Topics 2022 sorularına ve bunlara verilmiş kısa cevaplara da ulaşabilirsiniz.

Bir TOK makalesi yazmak, incelenen bilgideki sorunları anlamayı, bunları analiz etmeyi ve karşılaştırmalar yapmayı gerektirir. Bağımsız düşünmek, soruya göre kurduğunuz pozisyonu savunmak, tezinizi destekleyen çeşitli örnekler vermek, farklı ve etkili bir bakış açısı ve konuyla ilgili öz farkındalık göstermek bir TOK essay yazmak için önemlidir.

TOK essay’in analizi, derinlik, temellendirilmiş ve üzerine düşünülmüş main point’ler (ana noktalar), çıkarımlar, varsayımlar ve argümanların yanı sıra karşı argümanlar da gerektirecektir.

Tezinizi destekleyen fikirler, bilimsel doğrulukla iyice desteklenmelidir; anahtar kavramları ayrıntılı olarak açıklamalı ve uygun referansları göstermelisiniz. Referanslara dayanmayan bir TOK essay kötü not alır.

IB Theory of knowledge essay’inin birincil amacı, çalışmalarımızın arkasındaki “neden” sorusuna cevap vermektir. Kişilerin konularının gerçek hayattaki etkilerinin farkında olmasını sağlar. Öğrencilere kendi kişisel ve ideolojik varsayımları konusunda daha fazla farkındalık kazanır ve farklı bakış açılarını ve bunların çeşitliliğini göstermeye çalışır.

TOK Essay Nasıl Notlandırılır?

Oyun planımıza dalmadan önce, oyunun kurallarına bir göz atalım. TOK’ta iki değerlendirme görevi vardır: bir essay ve bir sunum. İstenen sunum öğrencileri TOK essay’in merceğinden gerçek hayattaki bir durumu keşfetmeye teşvik ederken, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından sağlanan çeşitli sorular temelinde bir essay yazılır.

 • Sunum, bir öğrencinin TOK essay’de istenen düşünme şeklini gerçek hayattaki bir duruma uygulama becerisini değerlendirmektir, oysa IB theory of knowledge essay daha kavramsaldır.
 • Essay, IB tarafından harici olarak değerlendirilir ve her bir sınav oturumu için IB tarafından yayınlanan, öngörülen TOK essay başlıklarından herhangi birinde olmalıdır.
 • Bir TOK makalesinin kelime sınırı 1600’dür (genişletilmiş notlar, dipnotlar, kaynakça hariç).
tok-essay

TOK essay format

 

TOK-essay-criteria

TOK essay criteria grading

Theory of Knowledge (TOK Essay) Essay Areas of Knowledge ve Ways of Knowing

TOK’un temel görevlerinden biri, farklı bilgi alanlarını incelemek, benzerliklerini ve farklılıklarını bulmaktır.

 • Areas of Knowledge (AOK): TOK essay, sekiz bilgi alanından oluşur. Bunlar mathematics, the natural sciences, the human sciences, the arts, history, ethics, religious knowledge systems, and indigenous knowledge systems olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin bu sekiz konudan altısını incelemeleri ve öğrenmeleri önerilir.
 • Ways of Knowing (WOK): TOK essay sekiz spesifik WOK konusu tanımar: language, sense perception, emotion, reason, imagination, faith, intuition, and memory. Bu sekiz konudan dördünün derinlemesine çalışılmasının uygun olacağı önerilmektedir. WOK’lar, areas of knowledge metodolojisinin temelini oluşturur ve kişisel bilgi için bir temel sağlar.

TOK essay’i, öğrencilerin iki Areas of knowledge (AOK) ve iki Ways of knowing (WOK) araştırmasını gerektirir. AOK’ler ve WOK’lar, aşağıdaki gibi sorular aracılığıyla incelenir:

 1. How do we know what we know? (WOK)
 2. What counts as evidence for X? (AOK)
 3. How do we judge which is the best model of Y? (WOK)
 4. What does theory Z mean in the real world? (AOK + WOK)

Yukarıda bahsedilenler, Areas of Knowledge ve Ways of Knowing türlerini birleştirmeye çalışan knowledge question türleridir. Bu, yüzeysel öğrenme şeklinden ziyade ve bireyi bilginin doğasına karşı duyarlı hale getirmeye çalışan sorulardır. Bilgi edinmemiz genel olarak Shared Knowledge ve Personal Knowledge olarak ikiye ayrılabilir.

Shared Knowledge

Birden fazla kişinin ürünüdür. Kişiler shared knowledge olgularına katkıda bulunsa da, paylaşılan bilgi yalnızca belirli bir bireyin katkılarına bağlı değildir – başkalarının bireysel katkıları kontrol etme, değiştirme ve hali hazırda var olan bilgi birikimine ekleme ihtimalleri vardır.

Personal Knowledge: What I Know

Esasen belirli bir bireyin deneyimlerine bağlıdır. Prosedürel bilgi olarak da bilinir, deneyim, uygulama ve kişisel katılım yoluyla kazanılır ve bireyin biyografi, ilgi alanları, değerler vb. gibi belirli yerel koşullarıyla yakından bağlantılıdır.

Theory of Knowledge (TOK Essay) Essay Planlama Aşaması

Yazınızın en iyi halini yaratmak için bir veya iki taslaktan fazlasının gerektiğini anlamanız gerekmektedir. Her şeyden önce, essay konunuzu özenle seçmelisiniz. Sizi en çok ilgilendiren essay konusunu seçmeye çalışın. Konu aynı zamanda doğal olarak eğilimli olduğunuz Areas of Knowledge türünü keşfetmenize de gerekmektedir. İşte birkaç örnek soru:

 1. ‘Ways of knowing are a check on our instinctive judgments.’ To what extend do you agree with this statement?
 2. “The whole point of knowledge is to produce both meaning and purpose in our personal lives”. Assess the validity of this statement.
 3. With reference to two areas of knowledge discuss the way in which shared knowledge can shape their personal knowledge.
 4. How can we know if knowledge is produced more through ‘Passive Observation’ or ‘Active-Experiment’ within the Human and Natural-sciences under a Mathematical-Perspective?

İyi şeyler zaman alır. Bu TOK essay guide size bu essay’in nasıl yazılacağını iyi bir şekilde anlatacaktır. Sadece sabırlı olun. Hazırlayacağınız ilk birkaç taslağın size hoş veya başarılı görünmemesi tamamen normal. Taslağınızı her revize ettiğinizde konuya bakış açınızı derinleştirmeniz gerekecektir.

Kötü bir taslaktan bir başyapıta uzanan yazma yolculuğunuz, sabırlı olmanız gereken bir süreç olacaktır. Kendinize güvenin ve adım adım ilerleyin. Yine de konuda danışmanlık almak isterseniz sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz.

Yazdıklarınızı çevreleyen konuyu saatlerce araştırma ve ömür boyu özveriyle incelemeye adamış başkalarının görüşlerini dikkate almanız gerekir. Zihin sarayınızın alemlerini çözmek çok Sherlock bir hareket ama zaman zaman bu bilgilerin Sherlock’a oldukça zor zamanlarında yardımcı olduğu gerçeğini inkar etmeyelim. Yani Batman’in bile bir Robin’e ihtiyacı var.

İddialarınızı ve karşı iddialarınızı desteklemek için gerçek hayattan örnekler kullanın. Bu örneklerin, araştırmalardan, deneylerden veya makalelerden alınması gerekir. Diploma konularınızla alakalı örnekler iyi olacaktır, ancak bu örneklerin araştırmalarla da desteklenmesi gerekecektir.

Bir başlık seçmeniz, ona bağlı kalmanız, onunla uğraşmanız ve korkmamanız önerilir. İyi bir sebep olmadıkça fikrinizi değiştirmeyin. Ayrıca, gerçekten keyif aldığınız bir Areas of Knowledge essay’i yazma sürecinizi pozitif etkileyecektir. Essay’iniz için bir outline oluşturun. Bu, ilerlemenizi izlemenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Outline nasıl hazırlanır yazımız da burada 🙂

Theory of Knowledge Essay (TOK Essay) Structure

Theory of knowledge essay 4 ana bölümden oluşur:

 1. Introduction paragrafı
 2. Body paragrafları
 3. Conclusion paragrafı
 4. Referanslar

Theory of Knowledge (TOK Essay) Essay Nasıl Yazılır?

Essay’inizi yapılandırmaya veya yazmaya başlamadan önce, yazmak istediğiniz konuya karar vermeniz gerekecek. IB TOK essay için perception, language, reason, emotion yoluyla farklı Ways of Knowing’leri ya da farklı Areas of Knowledge’ları (AOK) karşılaştırmanız gerekecektir.

TOK Essay Prescribed Title ve Knowledge Question Seçmek

Yazmak istediğiniz bir başlığa aceleyle karar vermeden önce, listedeki her bir başlığı dikkatlice okumak ve fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmak için biraz zaman ayırın.

Theory of Knowledge Essay için Brainstorming yapın.

Verilen her bir başlık/soru hakkında sahip olduğunuz bazı başlangıç fikirlerini not alın. Her başlık için beyin fırtınası yaparken kendinize bazı basit sorular sorun.

Bununla ilgili bir makale yazabileceğimden emin miyim? Soru ne düşündüğümü mü soruyor? Başlıktaki anahtar kelimeleri veya kavramları anlıyor muyum?

Sorunun sizden ne yapmanızı istediği konusunda net olmayabilirsiniz. Başlığı gözden geçirin ve emin olmadığınız veya gözden kaçırmış olabileceğiniz tüm anahtar kelimeleri ve kavramları not alın.

Soruya karşı bir ilginiz var mı? Bu konuyu araştırmak için zaman ve emek harcayacağınız için en azından bunu iyi düşünmenizi öneririz, yazarken sıkılmayacağınız ve istediğiniz bir şey seçmeniz yararınıza olacaktır.

Soruyu ilk okuduğunuzda hemen akılınıza bir şeyler geliyor mu? IB TOK essay mümkün olduğunca nesnel olsa da, makaleye her zaman kişilik ve karakter katabilirsiniz.

Bunu, sınıfta öğrendiğiniz veya üzerinde çalıştığınız fikirleri veya konuları ve hatta kişisel deneyimleri ekleyerek her zaman yapabilirsiniz.

Soruyu kendi kelimelerinizle anlamaya çalışın.

Bu essay sorularının başlıkları bazen uzun olur ve onları ilk okuduğunuzda kavraması zor olabilir, bu nedenle IB TOK essay’i yazmadan önce soruyu kendi kelimelerinizle açıklamaya çalışın.

Sorudaki anahtar kelimeleri ve kavramları anlamakta zorlanabilirsiniz, hatta başlığın perspektifinden, karşılaştırmasından ve karşıtlığından bile emin olamayabilirsiniz.

IB öğrencilerimize yardımcı olmak için, öncelikle başlıktaki anahtar kelimeleri anlayarak soruyu/başlığı parçalamanızı öneririz. Ardından, başlığı bir araya getirin ve ne istediklerini anlayın.

Bu sayede başlığı eskisinden daha derinlemesine anlayabilecek ve başlığı yeterince cevaplayabileceksiniz.

TOK Essay Introduction paragraf yazın.

Konunuzu doğru bir şekilde tanıtın ve essay için thesis statement’inizi dikkatlice belirtin. Bir thesis statement, anahtar terimlerinizi tanımladığınız ve soruya ilişkin yorumunuzu tanıttığınız tüm essay’iniz için bir tanıtım yazısı gibidir. Thesis statement’inizde prescribed title’ı yeniden yazmayın. Bu çok yanlış bir iş olur

Bunun yerine, kelimenin dediği gibi, introduction paragrafı okuyucularınıza makalenizin ne hakkında olduğunu INTRODUCE etmesi yani tanıtması gerekir gerekir. Güçlü bir introduction, okuyucunun hangi Knowledge Question /lara cevap vermeye çalıştığınızı anlamasını sağlar.

İlginç bir bilgi vererek essay’e başlayın.

Bunu yaparak, okuyucunun dikkatini çekebilir ve essay’iniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir merak duygusu uyandırarak daha fazla okumak istemesini sağlayabilirsiniz.

TOK Essay thesis statement ‘inizi yazın.

Essay’inizde prescribed title hakkında lehte veya aleyhte bir essay yazabilirsiniz. Kendi kelimelerinizle, prescribed title’ın bir yorumunu yapın ve sorunun anahtar terimleri tanımlayabildiğinizi gösterin. Ya da, konunun savunduğunuz tarafı için yaratıcı olan başka bir thesis statement de yazabilirsiniz.

The problem with doubt as the key to knowledge is that doubt isn’t a way of knowing. Doubt is an emotion we feel that motivates us to seek knowledge.

TOK Essay için yol haritanızı yazın.

Okuyuculara body paragraflarınızda neler okuyacağına dair bir fikir verin, bu okuyuculara essay hakkında fikir veren bir cümle olabilir. Okuyucuların hangi AOK’leri okuyacağını bilmesini sağlayın, bu okuyucunun ne hakkında bilgi sahibi olacağını bilmesini kolaylaştırır.

However this motivation can manifest itself differently in contrasting areas of knowledge like Mathematics and Religion.

Introduction çok uzun olmamalı, ilk paragrafınız için yaklaşık 150 ila 200 kelime kullanmanız yeterli olacaktır.

Yani, kısaca:

 • Verilen TOK essay sorusu hakkında ilginç donelerden bahsedin.
 • Anahtar terimleri tanımlayın.
 • Özellikle prescribed title’ı hangi yönden ele alacaksanız o yöne doğru essay’inizi daraltın
 • Thesis statement’inizi belirtin. Bir thesis statement’in nasıl yazılır bilmiyorsanız, bu sizin linke tıklayarak sizin için hazırladığımız thesis statement nasıl yazılır makalesinden adım adım nasıl yazılacağını öğrenebilirsiniz.
 • Yol haritanızı belirtin. Bu, okuyucuların essay’inizin yönünü anlamalarına yardımcı olacaktır.

1. Body Paragrafı: İlk Area of Knowledge Paragrafı

Paragrafınıza bir claim ile veya bir topic sentence ile başlayın.

Bu, okuyucunun o paragrafta neyi okuyacağının haberini verir ve okuma sürecini kolaylaştırır.

Mathematics is an area of knowledge that is only concerned with reason.

Açıklayın ve detaylandırın.

Şimdi de topic sentence’ınızı veya claim’inizi açıklayın ve detaylandırın.

In a right-angled triangle a²+b²=c² and that’s it. There are no alternative personal interpretations or answers. Every mathematical problem has an answer either right or wrong. This is because the fundamental way of knowing in math is reason; and evidence is necessary for a mathematical statement to be false or true.

Açıklamanız hakkında bir örnek verin.

Bu örnek topic sentece ya da claim’inizi daha iyi açıklamanızı sağlar. Bu örnek gerçek, kesin, spesifik ve kişisel olmalıdır. Bu şekilde, iddianızı bir anlamda inandırıcı ve ilişkilendirilebilir hale getirebilirsiniz. Bu aynı zamanda essay’inizde bir özgünlük duygusu uyandırmaya yardımcı olur.

When we first learned about negative numbers in math class it was completely dark for me. I was amazed about the fact that a bigger number have a lower value than a smaller one. It was illogical to me in the sense that it contradicted all the math I had acquired before that day. Either the earlier mathematical information was taught wrongly or the new information about negative numbers were wrong. However, our teacher elucidated the concept of a number line, as the 0 was in the middle; and everything became evident.

Örneğinizi tekrar topic sentence’iniza bağlayın.

Bu örneği incelemeyi bitirdikten sonra örneğinizi claim’inize veya topic sentence’ınıza bağlamayı unutmayın.

My doubt led to understanding and was the key to my knowledge.

2. Body Paragrafı: Counter-claim

Counter-claim’inizi belirtin.

Bu paragraf counter-claim’e odaklanacaktır. Claim’iniz için lehte ve aleyhte olmak üzere 2 farklı bakış açısını tartışmanız gerekiyor. Bu paragrafta claim’inize itiraz edeceksiniz.

Conversely, doubt in mathematics can be damaging to education.

Bir örnek verin.

Counter-claim’inizi açıklamak için bir örnek verin.

For instance, after I do a question from the International Baccalaureate mathematics textbook, I always look at the back to check if my answers are true since it has answers in the back. If I do not have the book and I am in class, then I ask my mathematics teacher for the correct answer. I do this when I am not sure about my answer to the question; and my doubt allows me to gain knowledge i.e., whether my answer is right or wrong.

My doubt similarly helps me to evaluate how much of the mathematical concept I have distinguished by marking myself. However, this can be harmful to development since I started to become reliant on on the answers at the back of the book or my mathematics teacher. Every time I do a question, I feel like I must verify my answer with a respected source which I have now come to understand leaves no room for exploration or the development of my own methods.

Örneğinizi tekrar topic sentence’iniza bağlayın.

Örneği prescribed title’ınıza ve bu paragraftaki topic sentence’ınıza bağlayın.

My doubt led to a loss of confidence in my mathematical abilities and reliance on respected sources.

Önümüzdeki iki body paragrafını yazmak için başka bir Areas of Knowledge seçin ve bu formatı takip edin.

Her Areas of Knowledge için en fazla 600 kelime yazmayı hedefleyin (Paragraf 2 ve 3, Paragraf 4 ve 5).

3. Body Paragrafı: İkinci Area of Knowledge

 • Topic Sentence
 • Explain
 • Example + Explanation
 • Örneğinizi tekrar topic sentence’iniza bağlayın.

4. Body Paragrafı: Counter-claim

 • Topic Sentence (Counterclaim)
 • Explain
 • Example + Explanation
 • Örneği prescribed title’ınıza ve bu paragraftaki topic sentence’ınıza bağlayın.

Conclusion paragrafını yazın.

Bu essay’den edindiğiniz veya çıkardığınız farklı görüşleri açıklayın.

As demonstrated by the instance of dependence on respected sources in mathematics, doubt can be harmful and may lead to a loss of confidence. Correspondingly, doubting conjectures has also proven to be unrewarding. Nevertheless, within mathematics individual doubt can lead to the acquisition of knowledge.

Okuyuculara bu konuyu bilmenin neden önemli olduğunu ve IB theory of knowledge essay yazarken bu konuyu anlamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatın.

Yapabiliyorsanız, vardığınız sonuca çok farklı bir bakış açısı getirmeye çalışın.

Bu theory of knowledge essay in ortaya çıkardığı bir veya iki çözülmemiş soru olduğunu söyleyerek essay’inizin sınırlamalarından bahsedebilirsiniz. Bu, okuyuculara essay’in konu aldığı tartışmanın hala devam ettiğini göstermekle ilgilidir.

TOK Essay Prescribed Questions 2022 (TOK Essay Titles 2022)

Bu kısımda size bu sene sorumuş olan iki tane TOK essay prescribed questions örneği ve açıklaması vereceğiz. Bunlar, 4 ve 6 numaralı TOK essay prescribed question lara verilmiş örneklerdir. Bu kısımda anlatılanlar sadece örnektir, bu bağlamda da sorulara verilen cevapların geliştirilerek ayrıntılı bir biçimde TOK essay format a uygun olarak yazılması gerekmektedir. Bu sorulara verilecek yanıtlar, aynı zamanda, yukarıda verilen TOK essay structure kurallarına da uygun olarak yazılması gerekmektedir.

tok-essay-prescribed-questions-titles-2022

TOK essay prescribed questions titles 2022

theory-of-knowledge-essay-2022-topics

Theory of knowledge essay 2022 topics

Buraya kadar okuduysanız size bir kıyağımız var 🙂 Anlamadığınız kısımları bu yazının altına sorabilirsiniz. Bekliyoruz.

Bu konuda danışmanlık almak isterseniz sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz. Bu yazımızdan da 2022 yılının Mayıs ayındaki Theory of Knowledge essay topic lerine ulaşabilirsiniz.

6 thoughts on “Theory of Knowledge (TOK) Essay Nasıl Yazılır? [2022 Güncel]

 1. hocam 2022 mayıs soruları için bi yol haritası var mıdır acaba sizde? nasıl yazacağız bi yardım etseniz. Teşekkür ederim şimdiden

  1. Tolga merhabalar,

   Tabi ki, bir tanesini şimdi yukarıda Onur için cevapladık. Orada aynı soru için “milgram experiment’i” çıkarıp yerine “stanford prison experiment’i” koyabilirsin. Örnekler çoğaltılabilir. Başka sorular üzerinden danışmanlık almak istersen bekleriz.

 2. Hocam çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim ama ben tok essay sorusunu okuyunca kafamda bir şey canlanmıyor. sorular çok karısık. nasıl yapacağımızı bilemiyorum. Son sorulara baktınız mı siz acaba?

  1. Öykü merhabalar,

   Burada doğru oaln yaklaşım, öncelikle, ilginin olduğu ve üzerine bir şeyler yazabileceğin bir soruyu seçmek. Sonra o soruyu kendi cümlelerin ile yeniden yazmaya çalış anlamını yitirtmeden. Kendi cümlelerinle anlarsan üzerine daha fazla içerik üretirsin. Daha sonra soru üzerine brainstorming yapmalısın. Aklına gelen her şeyi yaz soru hakkında. Daha sonra yazdıklarından eleye eleye güzel bir essay çıkarmaya çalışırsın. “TOK Essay nasıl yazılır” kısmını tekrar okumak isteyebilirsin.

 3. Hocam “if we conclude that there is some knowledge we should not pursue on ethical grounds, how can we determine the boundaries of acceptable investigation within an area of knowledge? Discuss with reference to two areas of knowledge” sorusu üstüne tok essay yazmak istiyorum. Fikir verebilir misiniz acaba? Nerden başlamalıyım?

  1. Natural science kısmında “weapon of mass destruction”, human sciences kısmında “milgram experiment” üzerinden düşünmeye başlayabilirsin. Milgram experiment kısmında oluşturulan bilginin insanlara zarar verdiği için etik olmadığını öne sürebilirsin. Aynısı weapon of mass destruction için de geçerli. Birine zarar veriyorsa boundaries of acceptable investigation için orada araştırmaya set çekilmelidir.

Comments are closed.