Thesis Statement Nedir? [Thesis Statement Nasıl Yazılır – 2022 Güncel]

Posted by Essay Sepeti Category: Uncategorized

Thesis statement essay yazarken kullanılan ve essay’in savunduğu fikri özetleyen bir cümledir. Introduction paragrafının sonunda bulunur ve yazının ana fikridir.

İyi bir thesis statement;

 • Okuyucuya tartışılan konunun önemini anlatır ve yazarın konuya hangi açıdan baktığını söyler.
 • Thesis essay’iniz için bir yol haritasıdır; başka bir deyişle, okuyucuya makalenin geri kalanında neler olduğunu söyler.
 • Size sorulan essay sorusuna doğrudan cevap verir. Thesis, konunun kendisinin değildir, bir sorunun veya konunun yorumudur.
 • Thesis refute edilebilir olmalıdır, yani bir kişi çıkıp thesis’imize karşı çıkabilmelidir. Thesis, başkalarının itiraz edebileceği bir iddiada bulunur. Mesela Everest dünyanın en büyük dağıdır cümlesi bir thesis olamaz çünkü yanlışlanabilir değildir.
 • Genellikle essay’inizin ilk paragrafının sonunda olan ve okuyucuya argümanınızı aktaran tek bir cümledir. Essay’in geri kalanı, makalenin gövdesi, okuyucuyu yorumunuzun mantığına ikna edecek kanıtları toplar ve bunları okuyucuya body paragraflarında sunar.

Essay’de istenilenler sizden bir konu hakkında bir fikir beyan etmenizi veya verilen soruya göre bir taraf almanızı isterse, o pozisyonu veya fikri taslağınızın introduction paragrafının son cümlesinde okuyucuya iletmelisiniz.

Bu yazıda size thesis statement nedir, thesis statement nasıl yazılır ve thesis örnekleri nelerdir bunları anlatacağız. Bu konuda danışmanlık almak isterseniz sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz. İngilizce paragraf nasıl yazılır, essay nasıl yazılır detaylı, kolayca ve adım adım öğrenmek isterseniz linklere tıklayabilirsiniz.

thesis-statement-nedir-essay-sepeti

Thesis statement nedir? – Essay Sepeti

Thesis Statement Nedir?

Thesis statement, makalenin, essay’in, araştırma makalesinin vb. ana noktasının veya iddiasının kısa bir özetini sunan bir cümledir. Genellikle bir cümleyle ifade edilir ve ifade başka bir yerde tekrar edilebilir. Genellikle bir makalenin giriş paragrafının sonunda yazılır. Thesis statement, konuyu ve essay’in ana fikrini içerir.

Thesis statement nedir sorusunun kısa cevabı budur. Gelin şimdi bir de thesis statement nedir detaylı bir biçimde inceleyelim.

Ödeviniz, bir thesis statement yazmanız gerektiğini açıkça belirtmeyebilir çünkü hocanız zaten bir thesis yazacağınızı varsayabilir. Şüpheye düştüğünüzde, ödevin bir thesis gerektirip gerektirmediğini hocanıza sorun.

Bir essay sizden analiz yapmanızı, yorumlamanızı, karşılaştırma  yapmanızı, neden-sonuç göstermenizi veya bir konu üzerinde fikrinizi belirtmenizi istediğinde, muhtemelen sizden bir thesis geliştirmenizi ve onu okuyucuyu ikna edici bir şekilde desteklemenizi ister.

Thesis statement nedir, kaç tür thesis vardır sorusunun cevabı olarak iki tür thesis vardır diyebiliriz.: doğrudan ve dolaylı. Dolaylı thesis statement açık nedenleri belirtmezken, doğrudan thesis statement nedenleri belirtir. Biri “New York’u 3 nedenden dolayı seviyorum” yazarsa, New York’u sevmediğini açıkça belirtmemektedir ve “3 neden” dolaylı bir thesis statement’tır.

Essay, 3 nedeni içerecektir. Eğer bu kişi, “New York’u yemeklerinden, caz kulüplerinden ve Broadway Gösterilerinden dolayı seviyorum” diye yazarsa, okuyucuya her bölümün veya ana paragrafın ne hakkında olacağını söyleyen doğrudan bir thesis statement kullanmış olur.

Argumentative veya persuasive bir essay, bir tez veya bir iddia ile başlamalıdır. Başka bir deyişle, thesis’iniz, insanların makul olarak farklı görüşlere sahip olabileceği bir şey olmalıdır.

Teziniz genel olarak kabul edilen veya gerçek olarak kabul edilen bir şeyse, insanları ikna etmeye çalışmak için hiçbir neden yoktur.

Mesela tartışmaya açık olmayan bir thesis yazalım:

Çevre kirliliği doğa için kötüdür.

Bu thesis tartışmaya açık değildir. İlk olarak, kirlilik kelimesi bir şeyin bir şekilde kötü veya olumsuz olduğunu ima eder. Ayrıca, tüm çalışmalar kirliliğin bir sorun olduğu konusunda hemfikirdir; yaratacağı etki veya sorunun kapsamı konusunda anlaşamazlar. Hiç kimse, kirliliğin açık bir şekilde iyi olduğunu iddia edemez. Konuyu açığa kavuşturmak için biraz daha örnek verelim.

Thesis Statement Nasıl Yazılır?

Bu basamakları takip ederek kolayca thesis yazabilirsiniz. Makaleyi okurken pratik de yapmak isterseniz, sizin için hazırladığımız thesis statement outline kullanarak thesis yazabilirsiniz.

Essay topic belirleyin.

Konunuz, makalenizin temel fikridir. Genellikle birkaç kelime veya cümle ile makalenizin konusunu özetleyen bir essay topic yazabilirsiniz. Thesis’iniz için konunuzu mümkün olduğunca spesifik hale getirmeye çalışın. Çok geniş thesis’ler öğretmenleriniz tarafından beğenilmeyeceği gibi, savunduğunuz fikri aktarmanızı da zorlaştırır.

Bu essay topic’i (konusu) hakkındaki main idea’nızı yazın.

Konunuz hakkında neyi ifade etmeye veya kanıtlamaya çalışıyorsunuz? Okuyucuyu neye inandırmaya çalışıyorsunuz? Fikrinizi belirtirken

 • Savunduğunuz ana bir fikri ifade belirtin.
 • Konuyu (topic’i) belirtin ve bu konuda istatistiklerden, araştırmalardan veya kitaplardan yararlanarak konu hakkında bir şeyler söyleyin.
 • Gerçekler ve gerekçelerle destekleyebileceğiniz konuları seçin
 • Konu hakkındaki duruşunuzu veya görüşünüzü belirtin

Ana fikrinizi (main idea) savunan birkaç detay belirtin.

Ana fikrinizi savunmanızdaki nedeninizi açık bir şekilde ifade edin. Bu sebebi mantıklı gerçekler ve kanıtlarla destekleyebildiğinizden emin olun. Kanıtlar olmadan akademik bir makale yazılamaz. Essay’ler ve akademik makaleler tamamen gerçekler üstüne kurulmuş yazılardır.

Varsa, ana fikrinize karşıt bir bakış açısı ekleyin.

İyi bir thesis, argümanın her zaman başka bir yanı olduğunu kabul eder. Bu nedenle, görüşünüze karşıt bir bakış açısı (bir karşı sav) ekleyebilirsiniz. Temel olarak, konumunuzla aynı fikirde olmayan bir kişinin konunuz hakkında neler söyleyebileceğini yazabilirsiniz.

thesis-statement-nasil-yazilir

Thesis statement nasıl yazılır?

Güçlü Bir Thesis Statement’i Zayıf Olanından Ayıran Özellikler Nelerdir?

Güçlü bir thesis ortaya koyduğu fikirleri sağlam bir şekilde savunur.

Thesis’inizin bir konu hakkındaki düşüncelerinizi göstermesi gerektiğini unutmayın. Örneğin, fitness üzerine bir makale yazıyorsanız, değerlendirmek için popüler bir zayıflama ürünü seçmeniz istenebilir. İşte biri güçlü öteki zayıf iki thesis statement:

There are some negative and positive aspects to the Banana Herb Tea Supplement.

Bu örnek zayıf bir thesis örneğidir. İlk olarak, konu hakkında belirgin tavır almıyor. İkincisi, olumsuz ve olumlu yönler beraber ve detaya girilmeden verilmiş.

Because Banana Herb Tea Supplement promotes rapid weight loss that results in the loss of muscle and lean body mass, it poses a potential danger to customers.

Bu thesis örneği ise güçlü ve belirgin bir fikre sahiptir. Konu hakkında ayrıntı vermiş ve detaya girmiştir. Thesis statement nedir sorusunun önemli bir cevabı da thesis’in herhangi bir fikri savunan bir cümle olduğudur.

Güçlü bir thesis statement fikrinizi haklı çıkarır.

Thesis’iniz tartışmanın amacını belirtmelidir. Ödeviniz, kendi ailenizi örnek alarak akrabalık sistemleri üzerine bir essay yazmaksa, şu iki tez önermesinden birini yazabilirsiniz:

I have an extended family.

Bu zayıf bir thesis cümlesidir çünkü sadece bir gözlem ifade etmektedir. Bu cümleyi okuyan okuyucunuz thesis’in amacını söyleyemeyecektir ve muhtemelen okumayı bırakacaktır.

While most American families would view consanguineal marriage as a threat to the nuclear family structure, many Iranian families, like my own, believe that these marriages help reinforce kinship ties in an extended family.

Bu güçlü bir thesis’dir çünkü deneyiminizin geniş çapta kabul görmüş bir görüşle nasıl çeliştiğini gösteriyor. Güçlü bir thesis oluşturmak için iyi olan konunun tartışmalı olduğunu göstermektir. Okuyucular, amacınızı nasıl desteklediğinizi görmek için essay’in geri kalanını okumak isteyeceklerdir.

Güçlü bir thesis statement örneği sadece bir ana fikri okuyucuya aktarır.

Okuyucular, thesis’inizi okurken essay’inizin bir main idea’sı olduğunu görebilmelidir. Thesis cümleniz birden fazla fikir ifade ediyorsa, makalenizin konusu hakkında okuyucularınızın kafasını karıştırabilirsiniz. Örneğin:

Firms should exploit the marketing potential of the internet, and eeb pages can deliver both customer and advertising support.

Bu zayıf bir thesis example dır çünkü okuyucu essay’in İnternet hakkında mı yoksa Web sayfalarındaki pazarlama hakkında mı olduğuna karar veremez. Thesis’i revize etmek için, iki fikir arasındaki ilişkinin daha net hale gelmesi gerekir. Thesis’i gözden geçirmenin bir yolu şunu yazmak olabilir:

Since the Internet is full of great marketing potential, firms need to exploit this potential by using Web pages that provide both customer and advertising support.

Bu güçlü bir thesis statement examples çünkü iki fikrin birbiri ile ilgili olduğunu gösteriyor.

İpucu: Güçlü thesis statement örneği however, unless, although, so, since, because gibi transition kelimeleri kullanır.

Güçlü bir thesis statement örneği spesifik bilgi içerir.

Bir thesis statement examples, essay’inizin tam olarak ne hakkında olacağını göstermelidir ve essay’inizi savunulabilir bir konuda tutmanıza yardımcı olmalıdır. Örneğin, açlık üzerine yedi ila on sayfalık bir makale yazıyorsanız:

World hunger has numerous effects and causes.

Bu şekilde bir thesis yazmamalısınız çünkü bu iki ana nedenden dolayı iyi bir thesis değildir. Birincisi, dünyadaki açlık yedi ila on sayfada tam olarak tartışılamaz. İkincisi, birçok neden ve sonuç belirsizdir. Belirli nedenleri ve etkileri tanımlayabilmelisiniz. Gözden geçirilmiş bir thesis şöyle görünebilir:

Hunger persists in Middle Africa because jobs are scarce; and farming in the infertile soil is generally not profitable.

Bu, konuyu daha spesifik ve yönetilebilir bir konuya daralttığı ve ayrıca açlığın varlığının belirli nedenlerini belirlediği için güçlü bir thesis statement örneğidir.

Belirsiz (vague) thesis’ler genellikle güçlü bir argümana sahip değildir. Thesis’iniz “iyi” veya “başarılı” gibi kelimeler içeriyorsa, kendinize şunları sorarak daha spesifik bir thesis yazabilirsiniz: eğer “iyi” ise neden bu kadar iyi; eğer “başarılı” ise, onu bu kadar başaralı yapan nedir?

Güçlü bir thesis statement essay’in sorusuna cevap verir.

İyi bir thesis oluşturduktan sonra essay sorusunu yeniden okumak, sorunun soruyu doğru ve yeterince cevaplayıp cevaplamadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Essay’in sizden yapmanızı istedikleri bir soru olarak ifade edilmemişse, bunu sorulaştırabilirsiniz.

Örneğin, “X’in Y üzerindeki etkisini tartışın”, “X’in Y üzerindeki etkisi nedir?” şeklinde yeniden ifade edilebilir.

Başkalarının itiraz edebileceği veya karşı çıkabileceği bir fikir sundum mu?

Thesis statement, kimsenin karşı çıkmayacağı gerçeklerden bahsediyorsa, bir tartışma yapmak yerine basitçe bir özet veriyor olabilirsiniz. Daha önce verdiğimiz Everest dağı örneği, bu konuda bir örnek olabilir.

Thesis “Ne olmuş yani?” testini geçiyor mu?

Bir okuyucunun thesis’inizi ilk okuduğunda “ee nolmuş yani?” diyorsa, büyük ihtimalle thesis’inizi netleştirmeniz, değişkenler arasında thesis statement’inizi güçlendirecek şekilde bir ilişki kurmanız veya daha büyük bir sorunla bağlantı kurarak thesis’e bir context kazandırmanız gerekir.

Essay’iniz, thesis statement’ınızı spesifik olarak ve dolandırmadan destekliyor mu?

Thesis’iniz ve essay’inizin bağlantılı değilse, bunlardan birinin değişmesi gerekir. Eğer body paragraflarında yazdığınız içerikler ve özellikle topic sentence’larınız thesis’inizi desteklemiyorsa bunları değiştirmelisiniz. Thesis statement nedir sorusunun cevabı, thesis statement’in öncelikle makalenizi özetliyor oluşudur. Makalenizi her zaman gerektiği gibi yeniden değerlendirebilir ve gözden geçirebilirsiniz. Fazladan iş yükü çıkıyor diye korkmayın, düşük not almaktan iyidir.

Thesis’iniz “nasıl ve neden?” sorusunu cevap veriyor mu?

Bir okuyucunun yazdığınız tez cümlesine ilk yanıtı “nasıl?” ya da “neden?” ise tez cümleniz çok açık uçlu olabilir ve okuyucuya yazacağınız fikriniz hakkında yeterince bilgi vermiyor olabilir. Okuyucunun fikrinizi en başından daha iyi anlamasını sağlamak için tez cümlenizi yeteri kadar açık ve spesifik yazmayı unutmayın.

thesis-statement-ne-demek

Thesis statement ne demek?

Thesis Statement Örnekleri

Thesis statement örneği

Çağdaş iletişim konusunda bir ders aldığınızı ve hocanızın şu essay ödevini verdiğini varsayalım: “Sosyal medyanın kamu bilinci üzerindeki etkisini tartışın.” Bu durumda, şu thesis ile başlayabilirsiniz ama bu hatalı olacaktır. Neden hatalı olduğunu da göreceğiz ve bu thesis statement’i beraber iyileştireceğiz:

Social media influences public awareness in both negative and positive ways.

Bu thesis ifadesi, daha önce de bahsettiğimiz bir hataya düşmüştür. Yani çok geneldir. Bu genel ifadeyi daha güçlü bir thesis statement haline getirmenize yardımcı olması için yukarıda verdiğimiz soruları kullanabilirsiniz.

Bu sorudaki thesis statement nedir? Thesis statement essay sorusunu cevaplıyor mu?

“Etkiyi tartışın” ifadesini “etki nedir?” olarak yeniden ifade ederseniz, bunu analiz edebilirsiniz. Bu şekilde, soruyu çok genel olarak belirsiz “olumlu ve olumsuz yollarla” yanıtladığınızı görebilirsiniz.

Thesis’te başkalarının karşı çıkabileceği bir fikri mi ortaya koydum?

Yukarıda verdiğimiz thesis statement örneği karşı çıkılabilecek bir yapıda değildir, çünkü çok geneldir. Kimse sorsanız sosyal medyanın iyi de kötü de etkilerinin olduğunu söyleyebilir. Önemli olan hangi etkilerinin iyi hangilerinin kötü olduğunu ortaya koymaktır. Böylece ortaya tartışılabilir bir thesis çıkar.

Thesis yeterince spesifik mi?

Hayır. Olumlu etkileri nelerdir? Olumsuz etkileri nelerdir? Bunları bilmiyoruz, çünkü thesis’te yazmıyor.

Thesis “nasıl ve neden?” testini geçiyor mu?

Hayır. Neden olumlular? Nasıl olumlular? Olumlu olmasının nedenleri nelerdir? Neden olumsuzlar? Nasıl olumsuzlar? Olumsuz olmasının nedenleri nelerdir? Bu soruların cevapları verilen thesis’te yoktur.

Tezim “Ne olmuş yani?” sınavını geçiyor mu?

Hayır. Niye kimse sosyal medyanın olumlu ve/veya olumsuz etkisini önemsesin?

Bu sorulara vereceğimiz yanıtları düşündükten sonra, kendimizce en haklı gördüğümüz ve en iyi savunabileceğimiz etkiye (sosyal medyanın olumlu ya da olumsuz etkileri) thesis’imizde yer verebiliriz. Bu da şöyle olabilir:

Because not every voice on social media is reliable, people have become much more critical consumers of information, and thus, more informed voters.

Bu thesis daha iyi oldu; çünkü soruyu cevaplıyor, başkalarının karşı çıkabileceği bir görüş belirtiyor ve bu görüşün neden önemli olduğuna dair bir fikir veriyor.

Thesis örneği

Thesis statement nedir sorusuna karşılık soruyu örnekle açıklamak için başka bir thesis statement örneği verelim. Üniversitede edebiyat hocanızın ünlü Amerikan romanı “Huckleberry Finn” üzerine şu ödevi verdiğini varsayalım:

Mark Twain’in Huckleberry Finn romanını analiz edip bu romandaki bir çıkarımınız hakkında bir essay yazmanızı istedi diyelim. Aklınıza ilk gelen

“Huckleberry Finn’i çok iyi bir romandır!”

cümlesini thesis statement olarak yazdığınızı varsayalım.

Hadi bu statement’i analiz edelim.

Hocanızın sorusunu cevaplıyor musunuz? Hayır. Hocanızın istediği, romandan bir çıkarım yapmanız ve bunu analiz etmeniz. Ama yukarıda yazdığınız thesis, tüm roman için genel bir takdir ifadesidir ve bunun için de etkili bir thesis olamaz.

Bir thesis yazacağınız zaman, yazacağınız metnin yapısı veya anlamı açısından önemli olan kısımları ve yönleri düşünün – örneğin, hikaye anlatıcılığının rolü, kıyı ile nehir arasındaki zıt sahneler veya yetişkinlerle çocuklar arasındaki ilişkiler.

Bu ilişkileri ve yönleri düşündüğümüzde ise şöyle bir thesis yazabiliriz.

Huckleberry Finn’de Mark Twain nehirdeki yaşam ile kıyıdaki yaşam arasında bir karşıtlık geliştirir.

Bu thesis ile hocanızın sorusunu cevaplıyor musunuz? Evet.

Başkalarının karşı çıkabileceği bir fikir öne sürdünüz mü? Pek sayılmaz. Romandaki bu karşıtlık iyi bilinir ve herkesçe kabul edilir.

Thesis’iniz yeterince spesifik mi? Daha değil.

Thesis “nasıl ve neden?” sorusunu geçiyor mu? Henüz değil. Kitaptan sahneleri karşılaştırın ve neyi ortaya koyduğunu görün. Bu sahnelerden aklınıza gelenleri yazdıktan sonra, bunları toparlayıp anlamlı bir sonuç ortaya koyduğumuzda daha güzel bir thesis statement yazabiliriz.

Bu durumda tüm analizlerden sonra şu thesis’i yazabiliriz:

Through its contrasting river and shore scenes, Twain’s Huckleberry Finn suggests that to find the true expression of American democratic ideals, one must leave “civilized” society and go back to nature.

Bu son tez cümlesi, hocanızın sorusunu cevaplamaktadır. Başkalarının karşı çıkabileceği bir görüşü barındırır, yeterince spesifiktir, nasıl ve neden sorularına cevap verir. Bunun için de başarılı bir thesis statement örneğidir.

Thesis Statement Examples

Amerika’nın federal bütçesinin en az yüzde 25’i kirliliği sınırlamaya harcanmalıdır.

Bu tartışmalı bir thesis örneğidir çünkü başka insanlar bu fikirle aynı fikirde olmayabilir. Bazı insanlar ülkenin parasını böyle harcamamız gerektiğini düşünebilir. Bir başka grup insan da eğitime daha fazla para harcamamız gerektiğini düşünebilir. Başka çıkar lobileri ise, kirliliği sınırlamak için hükümetin değil şirketlerin ödeme yapması gerektiğini iddia edebilir.

Thesis statement examples

Amerika’nın kirlilikle mücadele çabaları özel sektöre ait arabalara odaklanmalıdır.

Bu thesis statement example değişik görüşlere sahip insanlar tarafından tartışılabilir bir cümledir. Bazı kişiler, özel otomobiller yerine geri dönüşüm programlarına odaklanmanın en etkili strateji olduğunu düşünebilir. Ya da başka bir grup arabaların değil de uçakların daha fazla hava kirliliği yarattığını öne sürebilir.

İyi ve kötü thesis statement örnekleri

 

thesis-statement-ornekleri

İyi ve kötü thesis statement örnekleri

Kötü: Everyone should exercise.

 • Çok geniş bir thesis örneği bu. İyi bir thesis ne çok geniş ne de çok dar olmalıdır.

İyi: Individuals should add exercise to their daily morning routine since it not only keeps their bodies at a healthy weight but also decreases the risk of high blood pressure.

 • Bu iyi bir thesis örneğidir çünkü konu spesifik olarak açıklanmıştır, bir görüş savunulmuştur ve yanlışlanabilirdir. Bazı kişiler sabah rutinlerine değil de akşam rutinlerine eklemek isteyebilirler spor yapmayı. Böylece de yanlışlanabilirlik korunmuş olur.

Kötü: High levels of alcohol consumption are bad for you.

 • Bu çok geniş. Tartışmak istediğiniz alkol tüketiminin belirli zararları nelerdir?

İyi: High levels of alcohol consumption have detrimental effects on your personal health, such as weight gain, heart disease, and liver complications.

 • Dikkat edin, nedenlerimizde çok spesifik olduk. Tez cümlenizde, ortaya koyacağınız her zararı belirtmeniz gerekmez ancak ana alanları işaret edebilirsiniz.

Kötü: Reading can develop a child’s analytical mind.

 • “Can” gibi kelimeler ortaya koyduğunuz fikri yeterince güçlü savunamazlar çünkü düşük olasılık ifade ederler. Bir konu hakkında birkaç paragraf (veya essay) yazacaksanız, belirttiğiniz her noktayı güvenle savunabildiğinizden emin olmalısınız.

İyi: Reading develops a child’s mind by enhancing comprehension skills, increasing vocabulary, and exposing them to new worlds they might not otherwise encounter.

 • Burada ise, sadece okumanın iyi olduğunu söylemedik, aynı zamanda essay’imizde okumanın çocuğun analitik zekasını nasıl geliştirebileceğini spesifik olarak ortaya koyduk.