Outline Nasıl Yazılır? [10 Adet Outline Örneği ile Anlatım]

Posted by Essay Sepeti Category: Uncategorized

İçindekiler

Outline Nedir?

Outline, aldığınız notlarınıza dayalı olarak bir konuşma, deneme, roman veya bir makale yazmak için fikir ve bilgileri düzenlemeye yarayan ve makalenin omurgasını oluşturan yapıdır. Outline yazmaya önce planlayarak ve outline için bir yapı seçerek başlayacağız. Ardından, fikirlerinizin anlaşılması için bir taslak halinde düzenleyebilirsiniz. İlk başta bir outline yazmak karmaşık gibi görünebilir, ancak nasıl yapılacağını öğrenmek size önemli bir organizasyon becerisi kazandıracaktır.

Yazının ilerleyen kısımlarında basamak basamak outline nasıl yazılır sorusuna yanıt vereceğiz ve bir çok outline örneği vereceğiz. Bu konuda danışmanlık almak isterseniz sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle outline nasıl yazılır sorusuna cevap arayacağız. Hadi başlayalım.

Outline Nasıl Yazılır : Planlama Aşaması

Outline nasıl yazılır karar verin: kağıt ile mi bilgisayarda mı?

Outline nasıl nasıl yazılır sorusunu kendimize sorduğumuzda ilk yapacağımız şey, outline’ınızı elle mi yoksa bilgisayarda mı yazacağınıza karar verin.

Outline’ınızı yalnızca kendi kullanımınız için yazıyorsanız, sizin için en uygun olanı seçin. Bir ödev için outline yazıyorsanız, eğitmeninizin talimatlarını izlemek sizin için daha iyi olabilir.

Bazı insanlar fikirlerini yazdıklarında onları daha iyi kavrayabilirler. Ek olarak, outline’ınızı elle yazmak istediğinizde, konuyu kavramsallaştırmanıza yardımcı olabilecek diyagramları veya örnekleri daha kolay çizebilirsiniz. Ancak, bu durumda outline yazmak daha uzun sürebilir.

Notlarınız bilgisayarda yazılı halde ise, bilgisayardaki notlarınızı outline’ınıza kopyalayıp yapıştırabileceğiniz için outline’ınızı yazmak daha kolay olabilir. Kopyalama ve yapıştırma, gerekirse bölümlerinizi kolayca yeniden düzenlemenize de olanak tanır. Ama öte yandan, kenar boşluklarına not almak veya organizasyon şemalarını çizmek bilgisayar ortamında elle outline yazmaya nazaran daha zordur.

Outline ile konunuzu daraltın.

Outline’lar, bir konuyla ilgili düşüncelerinizi, fikirlerinizi veya araştırmalarınızı düzenlemenize yardımcı olur. Ana konu olmadan, outline’ınızın bir amacı yoktur. Outline’da ortaya koyacağınız konunuz bir ödeve dayalı olabilir veya kişisel bir hedeften kaynaklanabilir.

 • Roman gibi yaratıcı bir proje üzerinde çalışıyorsanız, konseptinizi, türünüzü veya konunuzu belirleyin.
 • İlk başladığınızda konunuzun geniş olması bir sorun cıkarmaz, ama yine de yönünüz olmalı. Örneğin, tarih ödevinizin konusu, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın Fransa’yı işgali sırasındaki Fransız yaşamı olabilir. Outline’ınızı yazarken, bunu maquisard denilen direniş savaşçılarına kadar daraltabilirsiniz.

Outline’ınızın amacını belirleyin.

Outline’ınız bir konu hakkında bilgi vermeyi veya bir makaleyi eleştirmeyi amaç edinebilir. Outline’ınız ile neyi başarmaya çalıştığınızı düşünün. Outline’ınız ile bir essay mi yazacaksınız? Ya da bu outline bir research paper için mi kullanılacak?  Outline yazarken amacı belirlemek, o essay’in veya research paper’ın okuyucuya olan faydasını belirlemenizi sağlar. Tipik olarak amaç, okuyucuyu bilgilendirmek, okuyucuya bir konu hakkında eleştirel bir pencere açmak veya yazarın düşüncelerini okuyucuyla paylaşmak olabilir.

Outline’ı yazmadan önce hedef kitleyi belirleyin.

Essay’i veya research paper’ı okuyacak kişinin veya kitlenin kim olduğunu belirleyin.

Eğer bu outline’dan ortaya çıkacak olan essay’i öğretmeniniz okuyacaksa biraz outline biraz daha ağdalı olabilir veya teknik özellikleri ön plana çıkarabilirsiniz. Ama essay’i okuyacak kişi ingilizce’yi yeni öğrenen bir öğrenci ise outline’ı basit tutmak daha mantıklı olacaktır.

Outline yazmak için kullanılacak materyalleri bir araya getirin.

Notları ve destekleyici araştırmaları outline yazmadan önce bir araya getirin.

Çoğu durumda, araştırma, not alma veya kişisel deneyim yoluyla topladığınız bilgileri outline yazma sürecine dahil edebilirsiniz. Outline’ınıza başlamadan önce bu bilgileri gözden geçirmeniz önemlidir; çünkü bu notlardan outline’a koyulacak bilgileri seçeceksiniz.  Aşağıdakilerden bazılarını outline’ınıza edebilirsiniz:

 • Paraphare edilmiş bilgiler
 • Alıntılar
 • İstatistikler
 • Tarihsel gerçekler

Outline nasıl yazılır sorusunun önemli bir cevabı mind map oluşturmaktır. 

Outline’da yazılacak main idea’lar üzerine brainstorm yapmalısınız.

Fikirlerinizi, önemli araştırmalardan notları ve yanıtlanmasını isteyebileceğiniz tüm soruları not edin. Taslağınıza ekleyebileceğiniz her şeyi yazın. Daha sonra, eğer bu yazdığınız şeyler main idea’larla birleştiremezseniz daha sonra silebilirsiniz. Önemli olan orya konan notlar arasında bağlantılar kurabilmektir. İşte düşüncelerinizi organize etmenin bazı yolları:

 • Fikirler size geldikçe serbest yazın.
 • Bir zihin haritası oluşturun.
 • Düşüncelerinizi kartlara yazın.
outline nasıl hazırlanır

Outline nasıl yazılır – Mind Map

Outline için bir thesis statement oluşturun.

Thesis statement outline yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.  Thesis statement, essay yazmak için topladığınız bilgilerinizi organize eden bölümler ve alt bölümler oluştururken, teziniz outline’ına da rehberlik edecektir. Thesis statement nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Örneğin, iklim krizine çare bulmak için yapılan politika değişiklikleri hakkında bir makale yazıyor olabilirsiniz. Teziniz, “Politika yapıcılar, çatışmayı azaltmak, gerekli ayarlamalara izin vermek ve uzlaşmayı teşvik etmek için politika değişiklikleri yaparken aşamalı bir yaklaşım benimsemelidir” şeklinde olabilir. Tezinizde listelenen 3 nedenin her biri, taslağınızda kendi ana noktası olacaktır.

Essay Outline Nasıl Yazılır : Outline Yapısı

Outline nasıl yazılır sorusunda outline’ımızı planladıktan sonra yapacağımız şey ona bir structure kazandırmaktır. Herhangi bir essay’iniz için outline yazmak istiyorsanız, Essay Sepeti’nin uzman hocalarının sizler için hazırladığı ve essay yazmayı çok kolaylaştıracak outline nasıl yazılır taslağını ücretsiz indirip siz de outline yazabilirsiniz.

Outline yazarken, outline’ı daha iyi anlamak için alfanumerik bir yaklaşım geliştirilmelidir.

Adı tanımasanız da, outline’ların çoğu alfanumerik biçimi izler. Outline’ınızın her seviyesi bir harf veya sayı kullanılarak düzenlenecektir. Ana fikirlerden alt noktalara geçiş yaparak bir alfanumerik outlineşu şekilde düzenlenir:

 • Romen Rakamları – I, II, III, IV, V
 • Büyük Harfler – A, B, C
 • Arap Rakamları – 1, 2, 3
 • Küçük Harfler – a, b, c
 • Parantez içindeki Arap Rakamları – (1), (2), (3)

Fikirsel ilişkinin altını çizmek için outline ondalık sayılarla yazılabilir.

Ondalıklı sayılarla yazılmış bir outline, alfanumerik ifadelerle yazılmış bir outline’a çok benzer. Ancak, bir ondalık outline yalnızca sayıları kullanır ve her alt düzey ondalık sayılarla ayrılır. Bu, her bir alt seviyenin daha büyük bir argümanın parçası olduğunu göstermenize izin verir. Şu şekilde görünebilir:

 1. Artımlı politika değişikliği uzlaşmayı teşvik eder
  1.1. Her iki taraf da politikayı etkiler
  1.1.1. Her iki taraf da oylamadan önce bir dava sunar
  1.1.2. Vatandaşlar görüşlerini dile getirir
 2.  İki taraf da her istediğini alamaz

Tam cümleler mi yoksa kısa cümleler mi yazmak istediğinize karar verin.

Çoğu outline, konu outline’ları olarak da adlandırılan kısa ifadeler içerir. Ancak tam cümleler kullanmak fikirlerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Outline’ınıza dayalı bir makale yazıyorsanız, tam cümleler size essay’inizin son haline bir adım önde başlama fırsatı verecektir.

Fikirlerinizi hızlı bir şekilde düzenlemek, bir konuşmanın ana hatlarını oluşturmak veya tam size göre bir outline oluşturmak için kısa ifadeler kullanabilirsiniz.

Bitirme ödevi yazmayı kolaylaştırmak, iyi bir çalışma kılavuzu hazırlamak veya bir ödevin gereklerini yerine getirmek için tam cümleler kullanabilirsiniz.

Outline Nasıl Yazılır : Düşünceleri Organize Etme

Outline nasıl yazılır sorusunda outline’ımıza bir structure kazandırdıktan sonra yapacağımız şey elimizdeki materyalleri, topic sentence’ları, yan fikirleri, destekleyici bilgileri kullanarak düşüncelerimizi organize etmektir.

Outline nasıl yazılır: benzer fikirlerinizi topic sentence’lar oluşturmak için bir araya getirin.

Topic sentence’lar (main idea) altında toparlanabilecek benzer fikirleri aynı gruba yerleştirerek beyin fırtınanızı gözden geçirin. İlk başta çok fazla bilgi biriktirmiş iseniz sorun değil. Gereksiz olduğunu fark ettiğiniz fikirleri her zaman ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu gruplar outline’ınızın topic sentence’ları olacak, bu nedenle istediğiniz sayıda main idea elde edene kadar gruplarınızı daraltın. Bir esssay için genelde 3 veya 5 paragrafı simgeleyecek 3-5 tane main idea oluşturabilirsiniz.

 • Fikirlerinizi not aldıysanız veya bir zihin haritası oluşturduysanız, aynı gruba ait fikirleri belirlemek için farklı renkli vurgulayıcılar kullanın. Bu topic sentence’ları (main idea) daha net görmenizi sağlar.

Her fikir grubunu geniş fikirlerden belirli ayrıntılara kadar sıralayın.

Geniş fikirlerin topic sentence’lar (main idea) olması daha olasıdır, ayrıntılar ise bu fikirleri desteklemek için kullanacağınız bilgi parçalarıdır. Outline’ınızın amacına bağlı olarak, birçok alt fikriniz ve destekleyici detaylarınız olabilir. Ancak her bir topic sentence için en az 2-3 alt fikir ve 2-3 destekleyici ayrıntıya sahip olmayı hedefleyebilirsiniz.

 • Örneğin,topic sentence’ınız (main idea), Mary Shelley’nin Frankenstein’ının mantığın yerine duyguları tercih etmesi olabilir. Alt fikriniz ise, Victor Frankenstein’ın bilimsel çabalar tarafından yaratılan bir canavar olduğu olabilir. Destekleyici ayrıntılar olarak, kitaptan alıntılar ekleyebilirsiniz.
 • Bir hikaye yazıyorsanız veya tarihsel bir argüman sunuyorsanız, kronolojik bir sıra mantıklıdır. Bir essay için, en fazla destekleyici materyal içeren alt fikri seçin ve bu argümanla ilerleyin. Oradan, her biri doğal olarak bir sonrakine akacak şekilde ana alt konularınızı sıralayın. Bu şekilde de elinizdeki bilgileri etkin bir şekilde kullanarak essay’inizi daha kolay bitirebilirsiniz.

Essay’inizin ilk parçası olan introduction kısmını, outline’ınıza sadık kalarak yazın.

Hangisini kullanmayı seçtiğinize bağlı olarak, phrase’leri veya full sentece’leri kullanabilirsiniz.  Introduction kısmında ihtiyacınız olan noktalar şunlardır:

 • Okuyan kişinin ilgisini çekmek için bir hook cümlesi
 • Konunuzla ilgili 1-2 genel ifade
 • Thesis statement

Henüz yapmadıysanız, her paragrafın ilk cümlesi olan topic sentence’ları oluşturun.

Outline başlıkları ana noktalarınızdır. Bu başlıkları, alfanumerik ifadeler ile (I, II, III) veya ondalık bir çerçeve (1.0, 2.0, 3.0) ile yazabilirsiniz. Bir essay yazıyorsanız, bu essay’inizin gövdesi bu topic sentence’lar etrafında şekillenecektir. Bu fikirler doğrudan thesis statement’inizden veya controlling idea’dan alınmalıdır. Örneğin, yukarıda sunulan topic sentence için topic sentence başlığınız şöyle olabilir:

 • Phrase outline: II. Frankenstein, mantığa karşı duyguyu savunuyor.
 • Tam cümle outline: II. Frankenstein’da Mary Shelley, mantığın yerine duygu kullanımını savunur.

Her topic sentence (main idea) için en az 2 alt fikir yazın.

Alt fikirlerinizin outline’ınızın ikinci düzeyidir, bu nedenle onları alfanumerik bir outline için A, B veya C olarak veya ondalık bir outline için 1 ondalık basamak olarak etiketleyeceksiniz (1.1, 1.2). Bunlar, outline’ınızı daha da açıklayan fikirlerdir. Bir essay’de, alt fikirler, tartışmanızı yapmak için nedenleriniz olabilirler. Yaratıcı bir çalışmada, kurgu noktanızın bir parçası olabilirler.

 • Taslağınızın amacına bağlı olarak, daha fazla alt fikriniz olabilir. Örneğin, bir romanın birçok alt noktası olabilir. Benzer şekilde, bir study guide’ın da muhtemelen birkaç alt noktası olacaktır. Aynı bu study guide gibi 🙂

Her alt fikir için en az 2 destekleyici ayrıntı ekleyin.

Destekleyici ayrıntılar, alt fikirleri kanıtlayan şeylerdir. Doğrudan alıntılar, istatistikler, gerçekler veya örnekler içerebilirler. Bu, outline’ınızın üçüncü seviyesidir, alfanumerik veya ondalık düzende de ona göre yazılmalıdırlar.

 • Bir essay’de, destekleyici ayrıntılar argümanınızı “kanıtladığınız” yerdir.
 • Yaratıcı bir çalışma için, ana karakterinizdeki bir iç çatışma gibi, o sahneye dahil etmeniz gereken temel ayrıntıları dahil edebilirsiniz.
 • Alt fikirlere benzer şekilde, amacınıza bağlı olarak daha fazla destekleyici ayrıntıya sahip olabilirsiniz. Bir roman veya study guide muhtemelen daha fazla destekleyici ayrıntıya sahip olacaktır.

Gerekirse, outline yazmak için daha fazla katman ekleyin.

Çoğu outline 3 katman içerir, ancak daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, alfanumerik veya ondalık olarak seçtiğiniz biçimlendirme yapısını kullanarak alt düzeyler oluşturmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, daha fazla ayrıntı sağlamak için daha fazla katmana ihtiyacınız olabilir.

Yukarıdaki Frankenstein örneğinde, amacınızı desteklemek için kullandığınız alıntılar hakkında yorumunuzu yazmak için 4. bir katman ekleyebilirsiniz. Katmanlamaya şu şekilde devam edersiniz:

 • alfanumerik:
  • Roma rakamı
  • Büyük harf
  • Küçük harf
 • Ondalık:
  • 1.0
  • 1.1
  • 1.1.1
  • 1.1.1.1

Bir essay yazıyorsanız, conclusion paragrafını ana hatlarıyla belirtin.

Alt noktalarınız aşağıdakileri içerebilir:

 1. Thesis statement yeniden yaz.
 2. Essay’i özetleyen 1-2 özet cümle yaz.
 3. Essay’in sonucunu özetleyen birkaç cümle yaz.
outline-nasil-yazilir-essay-sepeti

Outline nasıl yazılır – Essay Sepeti

Tez Outline Nasıl Yazılır

Tez outline’ı da essay outline’ına benzerdir. Ama arada küçük farklar vardır. Aşağıdaki tez outline örneği nde Jane Austen’in Mansfield Park isimli eserinde karakterlerin ahlakını anlatmak ve betimlemek için tiyatroyu nasıl kullandığını araştırıyoruz.

 1. Introduction Paragrafı
  1. Background information: Describe the theatricality of Austen’s works
  2. Outline the role theater plays in Mansfield Park
  3. Araştırma sorusunun tanıtılması: How does Austen use theater to express the characters’ morality in Mansfield Park?
 2. Body paragrafı: The frivolous acting scheme
  1. Discuss Austen’s depiction of the performance at the end of the first volume
  2. Discuss how Sir Bertram reacts to the acting scheme
 3. Body paragrafı: Stage directions
  1. Introduce Austen’s use of stage direction–like details during dialogue
  2. Explore how these are deployed to show the characters’ self-absorption
 4. Body paragrafı: The performance of morals
  1. Discuss Austen’s description of Maria and Julia’s relationship as polite however affectionless
  2. Compare Mrs. Norris’s self-conceit as charitable despite her idleness
 5. Conclusion Paragrafı
  1. Üç temanın tekrar sunulması: The acting scheme, stage directions, and the performance of morals
  2. Araştırma sorusunun cevaplanması
  3. İlerde konu üzerinde yapılacak yeni araştırmalar için önerilerde bulunulması

Tez outline nasıl yazılır sorusunun cevabı olarak bu tez outline örneği nde gördüğünüz gibi, outline’ın yapısı yine introduction’dan body paragraflarına doğru akıyor. Introduction sonunda thesis statement yerine araştırma sorusunu görüyoruz. Introduction paragrafındaki fark bu. Body paragraflarında ise claim’ler, yani anlatılacak temalar tek tek verilmiş.

Araştırma ödevlerinde (research paper) ve tezlerde, topic sentence yazmak elzem değildir. Yazılsa güzel olabilir ama illa olması gerekmez. Tezler uzun süren ve bölümlere ayrılmış yazı parçaları olduğu için okuyucu her bölümde ne okuduğunu bilir. Bunun için de illa topic sentence olması gerekmez.

Outline Örnekleri

Bu kısımda size önceki anlattığımız outline nasıl yazılır bilgilerinin üzerine outline örnekleri vererek outline’ı tam olarak kavrayacağız. Buraya kadar anlattığımız kısımdan çıkaracağımız üzere, bir outline örneği vermemiz gerekirse cevabımız şu olacaktır:

1. Outline örneği

 • Introduction
  • Hook cümlesi (her essay’de olmak zorunda değildir)
  • Background information
  • Thesis statement
 • 1. Body paragrafı
  • Topic sentence
  • Topic sentence’ı destekleyen örnekler ve araştırmalardan bulunan kanıtlar
  • Paragrafın sonunda paragraftaki bilgileri toparlayan ve topic sentence ile örtüşen bir concluding sentence
 • 2. Body paragrafı
  • Topic sentence
  • Topic sentence’ı destekleyen örnekler ve araştırmalardan bulunan kanıtlar
  • Paragrafın sonunda paragraftaki bilgileri toparlayan ve topic sentence ile örtüşen bir concluding sentence
 • Conclusion paragrafı
  • Thesis statement’i paraphrase edip tekrar yazılması
  • Essay’deki önemli noktaların tekrar yazılması

Outline nasıl yazılır sorusunun opinion essay veya expository essay gibi essay’ler için cevabı budur. Argumentative essay veya cause and effect için outline yapısı değişecektir çünkü bu essay türlerinde paragraf yapısı değişiktir. Ama bu outline yapısı birçok essay türü için genel geçer bir yapıdır. Şimdi bu yapı ile önümüzdeki örnekleri inceleyelim.

Bazen eğer bir paragrafta birden fazla claim öne süreceksek, yani birden fazla argümanı savunacaksak, o zaman topic sentence’dan sonra şöyle bir outline da yazabiliriz:

 • Body paragrafı
  • Topic sentence
  • 1. claim (argüman)
   • Argümanı destekleyen örnekler ve araştırmalardan bulunan kanıtlar
  • 2. claim (argüman)
   • Argümanı destekleyen örnekler ve araştırmalardan bulunan kanıtlar
  • Paragrafın sonunda paragraftaki bilgileri toparlayan ve topic sentence ile örtüşen bir concluding sentence

Gördüğünüz gibi outline nasıl yazılır sorusunun cevabı yazacağımız essay’e göre değişiyor. Essay’in içeriği, türü, savunacağımız argüman sayısına göre outline formatı çıkarabiliriz. Ama outline nasıl yazılır sorusunun cevabı, her essay için değişebilse de, böyledir.

2. Outline örneği 

Bu outline örneği nde çocuk yetiştirmenin günümüzdeki zorluklarından bahsedeceğiz.

 • Introduction Paragrafı
  • Background Information: Children are no longer growing up with frequent walks to the ice cream store, shared floats at the local diner, or watching a drive-in film starring Carey Grant; they are not even growing up with After-School Specials, “Saved by the Bell” or “Super Mario Brothers.”
  • Thesis Statement: Due to violent movies, graphic music and video games, and increased pressure from peers and the media, being a parent today is much more challenging than it was a generation ago.
 • 1. Body Paragrafı
  • Topic Sentence: The developments in technology and society may provide children with more activities; but, they also distract children from their studies, therefore making it more difficult for a parent to keep children on task.
   • Spesifik bir örnek ya da detay: Technology: music, stereos, radios, CD’s; television: esp. MTV; computer: internet, computer games Analysis of how these details relate to the topic sentence: Parents and kids struggle with homework because they are distracted by a computer, television, or radio that is in the house.

Ebeveynler ve çocuklar, evdeki bir bilgisayar, televizyon veya radyo tarafından dikkatleri dağıldıkları için ev ödevlerini yapmazlar. Bu örnek de böylece topic sentence’a bağlanmış olur.

    • Spesifik bir örnek ya da detay: Society: malls, video arcades, fast food restaurants. Analysis of how these details relate to the topic sentence: Many children want to go out and socialize rather than do their homework, which can lead to more distractions and lower grades.

Birçok çocuk ödevlerini yapmak yerine dışarı çıkıp sosyalleşmek ister, bu da daha fazla dikkat dağınıklığına ve daha düşük notlara yol açabilir. Bu örnek de böylece topic sentence’a bağlanmış olur. Her örneğin nasıl topic sentence’a bağlandığına dikkat edin.

Topic sentence’da hem technology hem de society’nin çocuk yetiştirmeye etkisinden bahsettiğimiz için iki argümanımız oldu. Bunun için de ikisine ayrı ayrı örnekler verdik ve onları bu outline örneği nde böylece değerlendirmiş olduk.

 • 2. Body Paragrafı
  • Topic sentence: Children can be exposed to other dangerous situations during their daily lives and/or through the media.
   • Spesifik bir örnek ya da detay: Drugs: the media, news, and peer pressure
   • Spesifik bir örnek ya da detay: Alcohol: the media, news, and peer pressure
   • Spesifik bir örnek ya da detay: Violent crimes against children: news, media

Uyuşturucu kullanımının ve alkol kullanımının yaygınlaşması ve çocuklara yönelik suçların artması sebebiyle, ebeveynler, çocuklarına eskiye oranla çok daha fazla dikkat etmelidirler. Bu üç örneği de bu gerekçe ile topic sentence’a bağlıyoruz.

 • Conclusion Paragrafı
  • Thesis statement’ın tekrar yazılması: Technology and society can have a heavy influence on children’s lives, and thus, on the roles of parents.
  • Kapanış cümleleri ve kısa özet: Due to the increasing influence that society, the media, and advanced technology are having on children, parents’ duty to adjust to these changes become more challenging.

3. Outline Örneği

Burada ise koşmanın yararlarının anlatıldığı bir outline örneği vereceğiz.

Başlık: “The Benefits of Running”

  1. Introduction
   1. Background information: Running is becoming a popular sport for all people.
   2. Thesis statement: Running is a great form of exercise since it helps individuals to control their weight, develop muscles, and enhances physical and mental performance.
  1. Body paragrafı: Weight control
   1. Argüman: Aids self-control
   2. Argüman: Burns calories
   3. Argüman: Encourages a healthy diet
   4. Argüman: Suppresses appetite
  2. Body paragrafı: Muscular development
   1. Argüman: Improves tone
   2. Argüman: Enhances contours
   3. Argüman: Increases strength
   4. Argüman: Improves endurance
  3. Body paragrafı: Psychological well-being
   1. Argüman: Aids sleep
   2. Argüman: Inhibits depression
   3. Argüman: Intensifies vitality
  4. Body paragrafı: Physical performance
   1. Argüman: Strengthens heart
   2. Argüman: Lowers blood pressure
   3. Argüman: Changes blood lipids
   4. Argüman: Improves circulation
  5. Conclusion paragrafı
   1. Thesis statement’in tekrar yazılması: Benefits of running make it an excellent exercise.
   2. Kapanış sözleri: People who want to improve their health should consider running.

4. Outline Örnekleri

outline-ornegi

Outline ornegi

outline-ornekleri-essay-sepeti

Outline örnekleri – Essay Sepeti

Outline nasıl yazılır sorusunun cevabı bu kadar. Siz de bu yazıyı kullanarak kendi outline’ınızı yazabilirsiniz. Eğer bu konuda danışmanlık almak isterseniz de sağ altta bulunan mesaj bölümünden, iletişim kısmından ya da [email protected]’dan bize ulaşabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız size bir kıyağımız var 🙂 Anlamadığınız kısımları bu yazının altına sorabilirsiniz. Bekliyoruz.

2 thoughts on “Outline Nasıl Yazılır? [10 Adet Outline Örneği ile Anlatım]

  1. Sevgi merhabalar,

   Hook, okuyanın ilgisini çekecek ve onu okumaya davet edecek bir cümle olmalı. Bu ilginc bir soru olabilir, bir ethical dilemma olabilir, bir istatistik olabilir. Önemli olan okuyanın ilgisini çekmek.

Comments are closed.