Motivasyon Mektubu Örneği [5 Örnekle Kolay Yazma Yolları]

Posted by Essay Sepeti Category: Uncategorized

Motivasyon mektubu, belirli bir pozisyon için neden sizi seçmeleri gerektiğini ikna etmeniz için kullanılan tek sayfalık bir yazı türüdür ve hemen her alanda karşımıza çıkan bir yazı türüdür.

Motivasyon mektubu, ön yazı (cover letter) ve niyet mektubu (letter of intent) birbirine karıştırılan kavramlardır. Ön yazı (cover letter) ve niyet mektubu (letter of intent) nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız ve ön yazı örnekleri veya İngilizce olarak cover letter örnekleri ve niyet mektubu (letter of intent) örnekleri görmek istiyorsanız tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir yardım ile motivasyon mektubu, İngilizce motivation letter, niyet mektubu (letter of intent) veya ön yazı (cover letter) yazdırmak ya da bu konuda danışmanlık almak isterseniz bize sağ aşağıda bulunan mesaj butonundan, iletişim bölümünden ya da [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım : )

motivasyon-mektubu-yazdırma

Motivasyon Mektubu Yazdırma Hizmeti – Essay Sepeti

Motivasyon Mektubu Nedir?

Motivasyon mektubu, belirli bir iş pozisyonu için ya da bir üniversitedeki bir pozisyona başvurmak için yazılan ve adayın işe veya üniversitedeki programa yönelik motivasyonunu ortaya koyan tek sayfalık bir mektuptur. Genellikle kişinin özgeçmişine eklenir.

Aşağıda yer alan 4 özel durumda bir motivasyon mektubu yazmanız beklenebilir. Bunlar sırasıyla şunlardır:

 1. Bir kolej veya üniversitede (lisans, yüksek lisans veya doktora) bir eğitim programına kabul edilmek için başvuruyorsanız,
 2. Kar amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışmak için başvuruyorsanız,
 3. Bir gönüllülük programı için başvuruyorsanız,
 4. Bir şirkette staj için başvuruyorsanız.

Peki motivasyon mektubu tam olarak neden önemlidir? Tüm kuruluşlar, gerçekten orada olmak isteyen ve yaptıklarından heyecan duyan insanları aramaktadır. Amacınız, bu deneyime sahip olmak için motivasyonunuzun ne kadar fazla olduğunu karşı tarafa aktarabilmenizdir. İyi bir motivasyon mektubu yazarak seçilme şansınızı arttırabilirsiniz.

Etkili İngilizce motivasyon mektupları, bireylerle ilgili temel bilgileri yaratıcı ve tutkulu biçimde yansıtmalıdır.

Bu yazımızda, adım adım motivasyon mektubunu nasıl yazmanız gerektiğini ve neleri dahil etmenizin önemli olduğunu sizlere göstererek sizlerinde kendi kendinize etkili bir İngilizce motivasyon mektubu yazması için yol göstereceğiz

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Kurumlar genellikle motivasyon mektubunuzun nasıl bir formata sahip olması gerektiği hakkında yönerge vermektedir. Öncelikle bunu araştırıp eğer bir yönerge varsa bu yönergeyi takip etmelisiniz.

Ancak belirli bir yönerge yoksa, uygun formatları kullanabilirsiniz. Öncelikle motivasyon mektubunuzu basit tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Arial, Calibri veya Times New Roman gibi temel yazı stillerini kullanabilirsiniz. 11 ve 12 punto yazı tipiyle ½ ya da bir sayfa uzunluğunda olmasına özen göstermelisiniz.

Okuyucuların kolayca anlayabileceği günlük dili kullanmalısınız. Kısa, açık ve akılda kalıcı cümleler kurduğunuzdan mutlaka emin olun.

İyi bir İngilizce motivasyon mektubu yazabilmeniz zaman alır, bu nedenle en etkili motivasyon mektubunu yazabilmeniz için sistematik olarak adım adım ilerlemelisiniz. Motivasyon mektubunuzu yazmak için bolca zaman ayırmalı, gerekli tüm içeriği eklemelisiniz. Dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Not Alın

Öncelikle ne tür bilgileri ve deneyimleri kullanabilirsiniz beyin fırtınası yaparak bulun ve not alın. Böylelikle yazmaya başladığınızda bu notlardan faydalanabilirsiniz.

Ön Araştırma Yapın

Web sitesi de dahil olmak üzere üniversite tarafından size sağlanan basılı veya dijital kaynakları inceleyin. Takip ettiğiniz program için okulun kabul koşullarını araştırın.

Kendinize Sorun

Program kabul kurulu, neden başka biri yerine sizin seçilmeniz gerektiğini bilmek isteyecektir. Bu soruyu önce kendinize sormanız ve cevaplandırmanız gerekmektedir.

Akademik Kariyerinizi Gözden Geçirin

Hangi eğitimlerin veya eğitmenlerin ilgili konuda sizi etkileyip gelecek hedeflerinizi belirlediğini düşünün. Neden bu okulu ve bu programı seçmek istediğinizi akademik kariyeriniz için nasıl bir fayda sağlayacağını bulmaya çalışmalısınız. Kişisel ve profesyonel açıdan tüm motivasyonlarınızı not alın.

Bir motivasyon mektubunun yapılandırma süreci 3 adımdan oluşmaktadır. Bu 3 adım giriş, gelişme, sonuç şeklindedir.

Giriş Paragrafı

Mektubunuzu mümkün olduğunca spesifik olarak ele alın. Kabul başvurularını inceleyen kişinin adını biliyorsanız, mektuba o kişinin adıyla hitap ederek başlamak en iyisidir. Belirli bir isim bulamıyorsanız, en azından okuyucuya konuma göre hitap etmeye çalışmalısınız. Seçenekler şunları içerebilir:

 • “Sevgili Kabul Danışmanı,”
 • “Sevgili Kabul Kurulu,”
 • “Sevgili Kabul Direktörü”

İsimlerini biliyorsanız genel hitap biçimlerini kullanabilirsiniz. (örneğin, Sayın (İsim) Bey/Hanım). 

Açıkça hedeflerinizi belirtin. Motivasyon mektubunuzun ilk paragrafı, mektubun geri kalanını kısaca özetlemeli ve okuyucuya ne bekleyeceği konusunda doğru bir fikir vermelidir. Bu ilk paragraf sadece bir ila üç cümleden oluşmalı ve dolaylı olarak seçtiğiniz program için bir motivasyon mektubu sunduğunuzu belirtmelidir.

 • Örneğin, açılış satırınız şu şekilde olabilir: “Bu mektubu XYZ Üniversitesi’nin ABC Programına olan ilgimi ifade etmek için yazıyorum.”

Kendiniz hakkında bilgi vererek başlamalı ve sonrasında neden bu pozisyona başvurduğunuzu kısa ve ilgi çekici olarak anlatmalısınız. Burada şunları ekleyebilirsiniz:

 • Kişisel bilgileriniz,
 • Kimsiniz ve ne yapıyorsunuz?
 • Neden başvuruyorsunuz?

Yazınızın etkisini hissettireceğiniz ilk yer giriş paragrafıdır. Başvurmanızın genel nedenlerinden bahsedin ve ardından motivasyon mektubunuzu kişisel ve akademik özel noktalara vurgu yaparak daha da derinleştirin.

Ayrıca, güncel iletişim bilgilerinizi mektubunuzun en üsttünde belirtmeyi unutmayın.

Bu bilgiler şunlardır:

 • İsim ve Soy isim,
 • Başlık,
 • Mektubun Kime Yazıldığı (Okul/Kuruluş Adı),
 • E-mail Adresi,
 • Telefon Numarası,
 • İlgili Sosyal Medya Hesapları (LinkedIn, Quora, GitHub vb.)

Gelişme Paragrafı

Duruşunuzu özetleyin. Mektubun içeriği için, başvuru kuruluna bu üniversitenin ve programının neden en iyi seçeneğiniz olduğunu düşündüğünüzü açıklamanız gerekir. Ayrıca kurumu diğer potansiyel adaylar yerine neden sizi kabul etmesi gerektiğine ikna etmelisiniz. Güçlü yönlerinizi vurgulayın. Her zorluğa karşı mücadele edebileceğinizi gösterin.

İlgilendiğiniz program için geçerli olan geçmiş akademik ve profesyonel deneyimlerinizi tanımlayın. Burada gerçekleri sağlamanız gerekir, ancak aynı zamanda bu gerçeklerin sizi bir kişi olarak nasıl etkilediğini de göstermelisiniz.

Örneğin, okulun sağladığı derslerin içeriğinin sizi nasıl büyülenmiş, kararlı veya meraklı hissettirdiğini açıklayın. Çoğu üniversite, güçlü bir tutkusu veya motivasyonu olan öğrencileri kabul etmekle ilgilenir.

Profesyonel hedeflerinizi ve bu programın neden onlara ulaşmak için size en iyi şansı sunduğunu düşündüğünüzü göstermelisiniz.

Üniversitenin kendisi hakkında size neyin çekici geldiğini belirtin. Uluslararası bir öğrenci olacaksanız, özellikle ilgili ülkede eğitim almakla neden ilgilendiğinizi de açıklamanız gerekir. Örneğin, okul Almanya’da bulunuyorsa, neden Almanya’da lisansüstü eğitim almak istediğinizi açıklamalısınız.

Niteliklerinize dikkat çekin. Programa neden uygun olduğunuzu gösterirken akademik deneyimleri veya kişisel nitelikleri belirtmeniz gerekir. Kişiliğinizin ve yetkinliklerinizin motivasyon mektubunuzda öne çıktığından emin olun. Diğer adaylardan farkınızı yansıtın. Programın kendisiyle en doğrudan ilgili noktalara odaklanın.

CV’nizden yararlanın, ancak kopyalamayın. Güçlü yönlerinizden bahsederken, onu yeterli destekleyici ayrıntıyla nitelendirmeniz gerekir. Çalışkan olduğunuzu söylemek yeterli değildir; bu fikri gösteren deneyimlerden örnekler sağlamanız gerekir.

Kendiniz hakkında övünmeyin. Kibirli veya aşırı kendinden emin görünen bir dilden de kaçının. Profesyonel bir dil kullanın.

Bu, motivasyon mektubunuzun ana kısmıdır. Başarılarınızın, becerilerinizin ve başvurduğunuz programa olan tutkunuzun ardındaki hikayelerden bahsederek yetkinliklerinizi pazarlamalısınız.

Mümkün olduğunca gerçekçi olmaya çalışmalısınız- sık sık motivasyon mektupları okuyan herkes gerçek hikayelerden uydurma hikayeler anlatabilir. Dürüst olmanız şansınızı arttıracaktır. Mümkün olduğunca, anlattığınız hikâyeyi destekleyen kanıtlar göstermeye çalışın. Niteliklerinizi göstermek için sayıları ve rakamları kullanabilirsiniz.

Sonuç Paragrafı

Konumunuzu yeniden ifade edin ve özetleyin. Mektubunuzun sonuç paragrafı için programa girme arzunuzu kısaca yeniden belirtin. Mektubu bitirmeden önce kabul kurulunun mektubunuz ve başvurunuz için ayırdığı zaman için kibar bir şekilde teşekkür edin.

Sonuç paragrafınız yaklaşık üç cümle uzunluğunda olmalıdır. Giriş cümlenizi yeniden yazın ve her bir gövde paragrafının ana noktalarını her biri birer cümleyle olacak şekilde özetleyin.

Okuyucuya ayırdığı zaman ve değerlendirmesi için teşekkür ederek bitirin ve profesyonel bir kapanış (örneğin, “Saygılarımızla”) yaparak sonuna adınızı ve soyadınızı ekleyin.

Mektubunuzun sonunda tüm yazıyı gözden geçirip tüm paragraflardaki önemli noktaları özetleyerek bitirmelisiniz. Bu bölümde şunları yapabilirsiniz:

 • Ana noktaları kısaca özetleyin: “____ nedeniyle programa uygun olacağıma inanıyorum”
 • Kapsamlı hedefinizden bahsedin: “____’nin bir parçası olmayı çok isterim, çünkü bu ___ yapmama olanak sağlayacaktır.”

Okuyucuya mektubunuz için ayırdığı vakit adına teşekkür ederek motivasyon mektubunuzu sonlandırın.

motivasyon-mektubu-nasil-yazilir

Movitasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Etkili Bir Motivasyon Mektubu için 4 Basit İpucu

Açık ve Yetkin Bir Dil Kullanın: Niyetinizi ve niteliklerinizi doğrudan ifade eden doğru bir dil kullanarak mektubun amacına odaklanın.

Olumlu Olun: Geçmişte karşılaştığınız zorlukları tanımlamayı seçerseniz, sorunların ciddiyetini vurgulamak yerine bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi vurgulayın. Zayıf noktalarınızdan uzak durun. Geleceğe odaklanın. Geçmişteki deneyimlerinizi tanımlamanız gerekse de, gelecekte olacaklara nasıl baktığınızı da göstermeniz gerekir.

 • Örneğin, daha geniş bir programla araştırılan belirli bir alanda deneyim eksikliğinizi tanımlamak yerine, o alan hakkında bilgi edinmek için istekli olduğunuzu ve yeniliklere karşı heyecan duyduğunuzu belirtin.

Profesyonel Bir Dil Kullanın: Deneyimlerinizi ve ilgi alanlarınızı göstermek için mektubu kişiselleştirmeniz gerekse de kesinlikle profesyonel bir mektup olduğunu unutmadan bu şekilde biçimlendirilmeli ve ifade edilmelidir. Akademik ve profesyonel hedeflerinizi vurgulamalısınız.

Dürüst Olun: Ne yazarsanız yazın, her konuda dürüst olmalısınız. Geçmiş deneyimleri veya diğer nitelikleri gerçek kapsamlarının ötesinde abartmaktan kaçının.

Erasmus için Motivasyon Mektubu

Erasmus için bir motivasyon mektubu yazmanız mı gerekiyor? Merak etmeyin, bu yazıda size İngilizce motivasyon mektubu yazmayı da gösterecek ve İngilizce motivation letter examples da vereceğiz. Bu yazı sizi bu sorundan kurtaracak ve hayatınızın en güzel zamanlarını yaşamanız için o uçağa bindirecek!

Beş kolay adımda Erasmus motivasyon mektubunuzu nasıl yazacağınızı aşağıda açıklıyoruz.

 1. Araştırma Yapın

Neden Erasmus yapmak istediğinizi kişisel motivasyonlar ve akademik nedenler başlıkları altında düşünmelisiniz. Kişisel motivasyonlar arasında farklı bir kültüre, dile veya mutfağa olan ilginiz olabilir. Ayrıca, başvuru yaptığınız üniversitenin akademik olarak sizi geliştireceğine olan inancınızı gösterebilirsiniz. İlgi duyduğunuz dersleri düşünmeli ve araştırmalısınız.

 1. Kendinizi Tanıtın

Etkili bir Erasmus Motivasyon mektubu için, niteliklerinizi vurgulayın. Akademik kariyeriniz hakkında konuşun. Sizi rekabetçi olmaya hazırlayan tecrübeleriniz nedir? – Erasmus programında size yardımcı olacak hangi eğitimlere ve deneyimlere sahip olacaksınız? Sizi çalışmalarınızda farklı kılan noktalar nelerdir bunları açıklayın. Ana hedefinizin kendinizi geliştirmek olduğunu vurgulayın. 

 1. Motivasyonunuzu Gösterin

Gelişme bölümünde tüm motivasyonunuzu gösterin. Yabancı bir ülkede farklı kültürlerle zaman geçirmenizde etkili olan akademik motivasyonun nedenini açıklayın. Değişim ile sunulan eğitimin hakkında bulduğunuz tüm bilgileri kendi hikayenizle harmanlayın. Yetkililer, araştırma yaptığınızı ve konuya dair tutkunuzu bu şekilde rahatlıkla hissedecektir. Hedeflerinize ve hayallerinize olan tutkunuzu gösteren örnekler verin. Bu programın buna yapacağı katkıları belirtin. Neden bu şehri/ülkeyi seçtim? Bu sorunun cevabını açıkça anlatmalısınız. Erasmus deneyimi hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacak? Erasmus deneyiminizi tamamlamak sizi istediğiniz geleceğe nasıl hazırlayacak? Kültürel farkındalık, eğitim, yepyeni bir ülkede yaşamak veya Erasmus programını benzersiz kılan diğer yönleri düşünün ve bunları dile getirin. Uzun vadeli kariyer veya eğitim hedefleriniz nelerdir – önümüzdeki birkaç yıl içinde profesyonel olarak eğitiminizde hangi noktaya ulaşmak istiyorsunuz bunları belirtin.

 1. Yazınızı Tamamlayın

Bahsettiğiniz tüm detayları özet bir cümleyle vurgulayın. Sonuç paragrafı tüm anlattıklarınızın etkili bir bitişi olmalıdır. Erasmus programına katılmanın sizin için ne anlama geldiğini yazın ve yetkili kişiye değerlendirmesi için ayırdığı zaman adına teşekkür edin. 

 1. Hatalarınızı Kontrol Edin

Metni kontrol ederek herhangi bir hata olup olmadığından emin olun. Format ve stil önemlidir. Verilen bir yönerge varsa bu kılavuzu kullanarak düzenleme yapabilirsiniz. Eğer yoksa Ariel, Calibri veya Times New Roman yazı türünü kullanabilirsiniz. 11 veya 12 punto yazı tipi boyutunu da kullanabilirsiniz. İmla ve noktalama kurallarına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Aşağıda Erasmus başvurunuzda kullanmanız için gereken motivasyon mektubunun yapısı verilmiştir. İşte temel yapı şu şekildedir:

Giriş – Bu sadece birkaç cümleden oluşan basit bir paragraftır. Kendinizi tanıtmak, neyle ilgilendiğinizi ve neden harika bir aday olacağınızı düşünmeniz hakkında bir veya iki cümle söylemelisiniz.

Gelişme – Mektubunuzun en kapsamlı bölümüdür. Genellikle 1-3 paragraf yeterlidir. Motivasyon ve yetkinliklerinizi anlattığınız bölümdür.

Sonuç – Yazıda belirttiğiniz bilgilerin özetini içermelidir. Zaman ayırdıkları için teşekkür ederek bitirmelisiniz.

Motivasyon Mektubu Örneği

Bu bölümde sizlere motivasyon mektubu örnekleri vereceğiz. Bu örnekleri Erasmus programı için, bir okula başvurmak için, bir gönüllülük projesi için ya da bir staj için kullanabilirsiniz. Eğer profesyonel bir yardım ile motivasyon mektubu, İngilizce motivation letter, niyet mektubu (letter of intent) veya ön yazı (cover letter) yazdırmak ya da bu konuda danışmanlık almak isterseniz bize sağ aşağıda bulunan mesaj butonundan, iletişim bölümünden ya da [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Motivasyon Mektubu Örneği – Giriş Paragrafı

Sayın [İlgili Kişinin Adı],

Benim adım [Adınız/Soyadınız] ve [Üniversite Adı] siyaset bilimi doktora programına başvurmakla ilgilendiğimi belirtmek isterim. Her zaman bir politikacı olmayı ve ülkeme hizmet etmeyi hayal ettim ve inanıyorum ki bir Ph.D. öğrencisi olarak [Üniversite Adı] siyasette beni hedefime ulaşmak için kilometrelerce ileriye götürecektir.

Motivasyon Mektubu Örneği – Gelişme Paragrafı

[Şirket adı] şirketindeki stajım süresince Dijtal Pazarlama tutkumu geliştirdim. Dijital pazarlamaya olan ilgim bu staj ile daha da arttı. Küçük bir girişimde çalışmak istiyorken, dijital pazarlama alanında başlangıç seviyesindeki deneyimlerimi daha profesyonel bir şekilde geliştirmek istiyorum. Şimdi, Dijital Pazarlamada [üniversite adı] programına katılarak kendimi daha da geliştirmek istiyorum. Bu süreç sonrasında hayalim olan dijital pazarlama eğitim platformunu kurmaya bir adım daha yaklaşmış olacağım. Beni yaşıtlarımdan ayıran en önemli nokta bitmek bilmeyen öğrenme isteğim ve merakım. Bu nedenle dijital pazarlamaya dair en kaliteli eğitimi alabileceğim kurumunuzda bu eğitimi almak için sabırsızlanıyorum.

Erasmus için Motivasyon Mektubu Örneği

Bu kısımda daha iyi anlamanız için, Erasmus programı için yazılmış bu motivasyon mektubu örneğini Türkçe olarak veriyoruz. Bu yazının İngilizce halini de yazının devamında bulabilirsiniz. Erasmus için İngilizce motivation letter yazdırmak için iletişime geçebilirsiniz.

Sayın Yetkili,

[Universidad Complutense of Madrid]‘in öğrencilerine Erasmus+ programına katılma olanağı sunduğunun farkında olarak bu imkana sahip olmak için çok istekli olduğumu belirtmek isterim. Bu fırsatın öneminin farkında olarak burs başvurusunda bulunmak istediğimi tarafınıza iletirim.

Şu anda [İşletme ve Yönetim alanında lisans derecemin ikinci yılındayım]. Bu durum göz önüne alındığında, daha yolun başında olmam sebebiyle Erasmus fırsatının benim için hem kişisel hem de profesyonel olarak büyümek için çok önemli olacağına inancım sonsuzdur.

Kişisel bir bakış açısıyla, daha fazla sorumluluk duygusu edinerek gelişmeme, böylece daha fazla güven ve olgunluk derecesine erişmemi sağlayacak bir deneyim için çok büyük bir heyecan duyduğumu söylemeliyim.

Profesyonel bir bakış açısıyla, farklı çalışma biçimlerini anlamamı, İngilizce seviyemi geliştirmemi sağlayacak, dolayısıyla özgeçmişimi geliştirerek, daha nitelikli ve yüksek sorumluluk gerektiren işlere başvururken CV’mde kullanabileceğim çok değerli bir deneyim olacaktır.

Seçtiğim ev sahibi ülke ile ilgili olarak, [İngiltere] iyi bir eğitim sistemine sahip huzurlu bir çalışma ortamında yeteneklerimi geliştirmeme yardımcı olacak en prestijli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, İngilizcemi geliştirmeme yardımcı olacak ve hem yerli öğrenciler hem de farklı kültürlerden olan diğer öğrencilerle etkileşim kurma ve kültür alışverişi gerçekleştirme fırsatına sahip olacağım.

Son olarak, Erasmus+ programına seçilmenin bana sağlayacağı hem akademik hem de kişisel gelişim deneyimleri başka bir program tarafından mümkün olmayacaktır. Avrupa’nın sahip olduğu kültür konusunda daha geniş bir fikir sahibi olarak okuduğum alanın bu kültür üzerindeki yansımalarını daha rahat bir şekilde analiz edebileceğimi düşünüyorum.

Saygılarımla,

Adam Brown

motivasyon-mektubu-ornegi-erasmus

Erasmus için Motivasyon Mektubu Örneği

Motivasyon Mektubu Örneği

Sayın  Johnson,

Benim adım Caroline Fernandez ve Chicago City Lisesi’nde STEM konularına derin bir şekilde ilgi duyan bir lise öğrencisiyim. Chicago Koleji’nde İleri Seviye Matematik ve Fizik derecesine başvurmak için size bu motivasyon mektubunu yazıyorum.

Bir parçacık fiziği bilimcisi olmayı umuyorum, bu yüzden bu alan hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Okulunuzun matematiği ve fiziği daha üst düzeyde anlamama yardımcı olacağını hissediyorum. Sayenizde gelecek hedefime bir adım daha yaklaşacağıma inancım tam.

Matematiğin her şeyi bir sıraya koyarak dünyayı hizalama şeklini seviyorum. Gerçekten bana hitap ettiğini düşündüğüm için hem matematik hem de fizik için doğal bir yeteneğim olduğuna inanıyorum. Bu yeteneği okulunuzdaki yeni projelere uygulayabileceğime ve böylece becerilerimi ve bilgilerimi sizinle birlikte geliştirebileceğime eminim.

Chicago College’ın hem akademik hem de sportif faaliyetler konusundaki itibarına derin bir saygı duyuyorum. Okulunuzun da hem sınıf içinde hem de sınıf dışında tutkuya yer veren bir okul olduğu gerçeğini takdir ediyorum. Çok sosyal olan ve okul grubu ve lakros takımı da dahil olmak üzere çeşitli ders dışı etkinliklerle uğraşan biri olarak, farklı ilgi alanlarımın beni okulunuz için çok uygun hale getireceğine inancım tam.

Okulunuzda okuyabilmek, aynı zamanda eğlenirken STEM konularındaki becerilerimi geliştirmeme yardımcı olacaktır. Chicago Koleji’ndeki hayatın bana sunduğu tüm harika deneyimlere açığım ve çalışmalarım izin verdiği ölçüde sosyal hayata da aktif olarak katılacağım. İlgimi ve tutkumu dikkate aldığınız için çok teşekkür ederim.

Başvurumla ilgili herhangi bir sorunuz varsa bana bir e-posta gönderebilir veya arayabilirsiniz. Sizden haber almak için sabırsızlanıyorum.

İçtenlikle saygılarımı iletiyorum,

Caroline Fernandez

Motivation Letter Example

Dear Dr. Johnson,

I am writing to express my interest in the doctoral program in the Department of Political Science at Harvard University, as it has always been my age-long ambition to become a political advisor to the President of the United States of America.

Thanks to the swift progress of my Bachelor’s and Master’s degrees, it is glaring that studying and doing research are endeavors. I would like to engage in even more. While studying for my BSc in Behavioural Psychology at Yale University, I developed a strong interest in the interaction between individuals and their environment and I found this very intriguing and interesting, specifically its influence on World politics today. After my Bachelor’s, I pursued a Master’s degree in Political Communication also at Yale University, which I completed in January 2022.

I believe that there is no better place to continue my academic career in Politics as it relates to Behavioral Psychology than the Political Science department at Harvard University. I consider it a very rich experience to get the opportunity to meet students from all over the World and learn about their culture and values. Hence, courses like Democracy and Citizenship, Public Policy Analysis, and Management of Religious Diversity would give me more insight into how politics is affected in the World today by many other factors aside from Behavioral Psychology. Considering the pedigree as well as the content of the Master’s degree in Political Science at Yale University, combined with the knowledge I have garnered from my previous studies, I am confident that this Ph.D. brings me a step closer to my goal of becoming a political advisor to the President of the United States.

With my strong diligence and being a highly motivated student while studying for my Bachelor’s and my Master’s, I did not fail any exam or fail to turn in any due assignment. I am certain to push through with the dedication I have always worked with to accomplish my goals and gain more knowledge and insight into political science. I developed a very deep interest in politics from my experience in working with the [party name] at [party adress], a political party in [country name]. Here, I attend meetings, determine political campaigning activities, design accurate slogans and texts for campaign purposes and devote myself to offline and online political campaigning.

Studying Political Science at Harvard University is an opportunity I would love to dedicate myself to wholeheartedly, and I hope that during my stay in Boston, Massachusetts, I will be able to contribute to the community in the best way that I can. Considering my academic performance so far and my desire to enrich mine and others’ knowledge in political science, I am convinced that I will be a valuable addition to the program. I hope to be given this chance, as I am confident that I am capable of meeting and even exceeding your expectations.

Thank you for your consideration.

Sincerely,

Georgia Robbie

Motivation Letter Example PDF

Bu kısımda ise size İngilizce motivation letter example PDF halini vereceğiz.

motivasyon-mektubu-ornegi

Motivasyon Mektubu Örneği